Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) Materyal Atölyesi

Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) Materyal Atölyesi

22 Şubat 2020 14:00
Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER)

YEKDER Yetişkin Eğitimleri çalışmalarından biri olan ADEP (Ailede Din Eğitimi Programı), 4 yıldır ebeveynler, eğitimciler, kurum ve kuruluşların çalışanları tarafından ilgi ile takip edilmekte, farklı bölgelerden yoğun bir talep görmektedir. ADEP kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerde katılımcıların, aldığı eğitimleri uygulamak konusunda, desteğe ihtiyaç duyduğu gözlemlenmiştir. Bu ihtiyacın karşılanması amacıyla alanında uzman eğitimciler tarafından ADEP Materyal Kitabı’nın hazırlanması planlanmaktadır.


ADEP Materyal Kitabı; içerisinde barındıracağı etkinlikler, oyunlar, kitaplar, evde yararlanılabilecek görsel ve işitsel kaynaklar ile ebeveynlerin, eğitimcilerin ve bu alana ilgi duyanların “el kitabı” olmayı amaçlamaktadır. ADEP Materyal Kitabı ile aileler, ev içi düzenlemelerini din eğitimini kolaylaştıracak şekilde sürdürebilecek, etkinlikler, oyunlar ve yazılı-görsel kaynaklarla çocuklarına sosyal öğrenme becerileri kazandırabileceklerdir. ADEP Materyal Kitabı, sadece kaynaklar sunmakla kalmayarak bu kaynakların hangi yaş grubunda nasıl kullanılacağına dair rehberlik edecektir.


ADEP Materyal kitap çalışmasını gerçekleştirmek üzere detaylı bir hazırlık süreci öngörülmektedir. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz ve Çocuk Kitapları Uzmanı Kevser Şenel Yılmaz’ın rehberliğinde yapılacak olan hazırlık çalışması için İlahiyat veya Eğitim Fakültesi mezunu veya öğrencisi olan, materyal hazırlama konusunda yetenekli ve kendisini geliştirmeye istekli ekip arkadaşları aranmaktadır. ADEP Materyal çalışmalarına katılan bireyler, çalışma neticesinde yayımlanan kitabın yazar kadrosunda yer alacaktır. Hazırlık çalışmalarının öncesinde 2 günlük bir atölye gerçekleştirilecektir.


Başvuru Kriterleri:

  • Eğitim veya İlahiyat Fakültesi öğrencisi veya mezunu olmak
  • Tercihen ilgili alanda yüksek lisans öğrencisi veya mezun olmak
  • Materyal hazırlama konusunda istekli ve yetenekli olmak 


Program Detayları:

  • Son Başvuru Tarihi: 10 Şubat 2020
  • Mülakat Tarihi: 16-21 Şubat 2020
  • Materyal Atölyesi: 22-29 Şubat 2020
  • Materyal Hazırlama: 7 Mart 2020 (15 günde bir)
  • Program Saati: 14.00
  • Yer: YEKDER Dernek Merkezi