Orff Yaklaşımıyla Müzikle Hareket Eğitimi

Orff Yaklaşımıyla Müzikle Hareket Eğitimi

06 Nisan 2019 13:30

Orff-Schulwerk Yaklaşımıyla Müzik-Hareket Eğitimi Atölyesi

(Orff enstrümanlarını tanıma ve uygulama)


Müzik, drama, konuşma ve hareket temelleri üzerine kurulmuş Orff öğretim tekniği, Carl Orff’un görüşleri temel alınarak geliştirilmiştir. Orff’a göre müzik, ritim ve hareket eğitiminde söz konusu olan salt bir müzik eğitimi değildir, insanın yetiştirilmesidir.

Müzik, konuşma ve ritim insanın kendini ifade etme araçlarıdır. İster çocuk-genç, ister yaşlı, ister engelli olsun her insanın içinde kendini sanatsal olarak ifade etme becerisi vardır. Müzik eğitimi bireye kazandıracağımız bilgi, değer ve beceriler için bir araçtır.

“Orff Yaklaşımıyla Müzikle Hareket” eğitimiyle amacımız, bireyin öğrenmeye yönelik motivesini artırmak, bireyde öğrenmeyi kalıcı hale getirmek ve aynı zamanda sanatsal ve estetik duyuşu geliştirmektir. Orff enstrümanları ile yapacağımız müzik deneyimlerinde bireyin eğitimde müziği kullanabilme ve ritmi uygun esere eşlik etme kazanımı sağlanır. Bu, aynı zamanda çocuğun çevresiyle uyumunu, birlikte iş yapabilme duygusunu, doğaçlama yeteneğini ve yaratıcılığını geliştiren, psikolojik ve beyin gelişimini destekleyici bir tekniktir.

Hali hazırda eğitimcilik vazifesini yürütenler için bu teknik, öğrencilere kazandırmak istenen değer ve bilgiler için eğlenceli bir araç olacaktır. “Orff Yaklaşımıyla Müzikle Hareket Eğitimi” atölyesine  ne anasınıfı öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve eğitim alanındaki herkes katılabilir.


Kayıt ve Başvuru İçin Tıklayınız...


Esra Ağyar Elbistanlı Kimdir?


1984 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlkokulu ve ortaokulu burada tamamladı. Kahramanmaraş Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun olduğu sene Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliğini dereceyle kazanmış ve mezun olmuştur. 2006-2009 yılları arasında Kahramanmaraş’ta Özel Beyza Eğitim Kurumları Anaokullarının hem kuruluşunu gerçekleştirmiş hem de müdürlüğünü yapmıştır. 2009 yılında milli eğitime öğretmen olarak atanmış, 2011 yılına kadar bu görevde yer almıştır. Halen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü Çocuk Gelişimi Programında Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimlerinde yüksek lisans yapmıştır.  Adıyaman- Sivas Cumhuriyet  Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Hizmet Doktora Programına devam etmektedir. Yazar 2006 yılından bu yana Orff-Schulwerk Yaklaşımıyla Müzik-Hareket Eğitimi atölye eğitimi vermektedir. Yazarın yayınlamış çeşitli kitapları ve makaleleri raflarda ve dergilerde yer almaktadır. Evli ve1 çocuk annesidir.