Ramazan Konuşmaları - Namaz - 1. Hafta

Ramazan Konuşmaları - Namaz - 1. Hafta

13 Nisan 2021 19:00
YEKDER Resmi Youtube Kanalı

YEKDER Ramazan ayını yepyeni bir programla karşılıyor!


Ramazan ayı boyunca, farklı konu ve konuklarıyla ekranlarınıza gelecek programımızın bu yılki teması “namaz”!


Namazın ilim, kültür, mimari, musiki, edebiyat ve toplumsal yaşamdaki yansımalarıyla ele alınacağı “Ramazan Konuşmaları” hafta içi her gün YEKDER resmi YouTube kanalında yayınlanacaktır. 


Birinci Hafta Konu ve Konuklarımız:


  • 13 Nisan 2021 Salı günü ilk konuğumuz Prof. Dr. Ömer Türker ile "Namaz ve Ahlak" başlığı ile karşınızda olacağız.


Ahlak ile arasında kuvvetli bir bağ olan namaz, insana hayatı boyunca gerekecek temel bazı ilkeler kazandırmaktadır. İnsanın ifa ettiği namazla birlikte belli bir şuura ermesi ve ihsan çerçevesinde hareket etmesi beklenir. Bir taraftan eylemi ifade eden namaz, diğer taraftan da insanı kötülüklerden alıkoyan bir etkiye sahiptir. Bu açıdan namaz, insanın Rabbi ile olan bağını güçlendirirken, hayatını da disipline etmektedir.


  • 14 Nisan 2021 Çarşamba günü Dr. Öğr. Üyesi Emine Keskiner ile "Namaz Eğitimi"ni konuşacağız.


Müslümanların günde beş defa ifa etmek zorunda oldukları namaz ibadeti, yerine getirilmesinde zaman zaman zorlanılan bir ibadet olmaktadır. Namazın doğru bir şekilde kılınması da onun sıhhatini belirlemektedir. Bunlarla beraber ebeveynler bireysel olarak namazlarında devamlı olduklarında, namaz konusunda çocuklarına en güzel şekilde rehberlik yapmaktadırlar. Namaz ibadetinin çocukların gündemine girmesi de ebeveynlerin namaz ibadetini hayatın akışı içerisinde yaşamaları ile mümkün olmaktadır.


  • 15 Nisan 2021 Perşembe günü Yahya Efendi Camii İmam Hatibi Hattat Bekir Çetintaş ile "Hat Sanatında Namaz" konu başlığını ele alacağız.


İslam sanatı bütün tezahür şekillerinde İslam’ın varlık ve hayatı algılayış ve anlamlandırış biçimini yansıtır. Diğer bir ifadeyle İslam sanat eserleri onları ortaya koyanların inanç ve hayat tarzlarının en somut göstergesidir. Başta mimari eserler olmak üzere hat, musiki ve tezhip vb. bütün sanat eserleri bu geniş alanda bir geleneğin inanç ve hassasiyetini ve görsel duyarlılığını göz kamaştırıcı bir şekilde dışa vurur. Hat sanatının ise ibadetlerle, özelde ise namazla hem ortak özellikleri hem de yönlendirici bir unsur olma özelliği vardır.


  • 16 Nisan 2021 Cuma günü ise Eğitimci-Yazar Halit Bekiroğlu ile "Önde Olmak: İmamet" başlığı ile haftanın son yayınını yapacağız.


“İmamet”, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) vefatından sonra İslam toplumunun dini ve siyasi liderliği görevini ifa etme anlamında kullanılan bir kavramdır. Bununla birlikte, İslam toplumunda yaşayan her bir Müslümanın iyilikte öncü olma gayreti ve hakkı dile getirme konusundaki tavrı, o kişiyi Allah katında aziz kılmaktadır. İyilikte öncülük için herhangi bir makama veya rütbeye sahip olmadan yalnızca Allah rızası için mücadele etmek de, imametin asli unsurlarından birisidir.


Programımız, ramazan ayının ikinci haftasında da farklı konu ve konuklarıyla devam edecektir. 

Programlarımızı takip etmek ve izlemek için YEKDER YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayınız.