Ramazan Konuşmaları - Namaz - 2. Hafta

Ramazan Konuşmaları - Namaz - 2. Hafta

19 Nisan 2021 19:00
YEKDER Resmi Youtube Kanalı

YEKDER "Ramazan Konuşmaları" programına ikinci hafta ile devam ediyor.


Ramazan ayı boyunca, farklı konu ve konuklarıyla ekranlarınıza gelecek programımızın bu yılki teması “namaz”!


Namazın ilim, kültür, mimari, musiki, edebiyat ve toplumsal yaşamdaki yansımalarıyla ele alınacağı “Ramazan Konuşmaları” hafta içi her gün YEKDER resmi YouTube kanalında yayınlanacaktır. 


İkinci Hafta Konu ve Konuklarımız:


  • 19 Nisan 2021 Pazartesi günü ilk konuğumuz Prof. Dr. Mustafa Gündüz ile "Zaman-Mekân Bağlamında Medeniyetimiz ve Namaz" başlığı ile karşınızda olacağız.


Zaman ve mekân varlığın iki farklı yönüdür. İslami hayat zamanın, İslam şehirleri ise mekânın İslam inancına göre şekillenmesinden ibarettir. İslam dini, mensuplarının gündelik hayatlarını yani zamanı tanzim ederken, yaşadıkları mekâna da akseder ve onu şekillendirir. Zaman, yaşandığı şehri de kıymetli hale getirir. Ramazan ayında İslam şehirleri de Ramazanlaşır itikadın ibadetlerle ete kemiğe büründüğü mekânlar olur. Namaz vakitleri şehrin dört bir yanında yankılanan ezanlarla, insanları Allah’a kulluğa çağrılırken, şehrin dini kimliği de açığa çıkar.


  • 20 Nisan 2021 Salı günü Ramazan Kayan ile "Bereketin Anahtarı: Sabah Namazı"nı konuşacağız.


Sabah Namazı, Allah ile kulu arasındaki iletişimin ve bağın en somut göstergesidir. Günün en bereketli anından ve Rabbimizin korumasından mahrum kalmamak adına sabah namazı müminlere sunulan en güzel fırsattır. Geçerli ya da geçersiz çeşitli mazeretlerle diğer farz namazlara oranla daha çok ihmal edilmekle birlikte, sabah namazına kalkma alışkanlığını edinmek için gayret göstermek her Müslüman’ın bir kulluk görevidir.


  • 21 Nisan 2021 Çarşamba günü Abdülbaki Kömür ile "Bir Sanatçı Gözüyle Namaz" konu başlığını ele alacağız.


 “Allah güzeldir, güzeli sever” düsturuna dayanarak Allah, Müslümanların işlerini güzel bir şekilde yapmalarını ister. Bir insanın Rabbine olan inancı sağlamsa ve de eylemlerinde onun rızasını gözetiyorsa işin bundan sonraki aşamasını Müslümanın o işi güzel bir şekilde yapması alır. İster görsel sanatlar ister işitsel sanatlar olsun, yapılan işin niyetine uygun ve güzel bir şekilde yapılması çok önemlidir.


  • 22 Nisan 2021 Perşembe günü Kurra Hafız İbrahim Yıldırım ile "Müslümanların Haftalık Buluşmaları: Cuma Namazı"nı konuşacağız.


Yıl içinde Ramazan ayı, geceler içinde Kadir gecesi ne kadar önemli ise günler içinde de Cuma o kadar kıymetlidir. Çünkü Cuma, Müslümanların bir araya geldikleri ve cemaatle haftalık ibadetlerini ifa ettikleri önemli bir gündür. Cuma, Müslümanların haftalık bayramıdır. Bu husus esasen Cuma namazının sadece dini yönünün olmadığını aynı zamanda etkileri bakımından toplumsal bir yönünün de olduğunu ortaya koymaktadır.


  • 23 Nisan 2021 Cuma günü ise Dr. Erkan Aydın ile "Yeryüzünün İlk Evi: Kabê" başlığı ile haftanın son yayınını yapacağız.


Kâbe, yeryüzündeki ilk ibadet yeri olmasının yanı sıra, özellikle namaz ve hacla ilgili bazı şartların yerine getirilmesi bakımından da ayrı bir öneme sahiptir. Kâbe’nin bulunduğu yöne yani kıbleye doğru yönelmek namazın şartları arasında yer alır. Hz. Peygamber’in Medine’ye hicret edince on altı veya on yedi ay Kudüs’e yönelerek namaz kıldığı ve, “Yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir, siz de yüzünüzü onun bulunduğu yöne çevirin” mealindeki ayetle (Bakara 2/144) Kâbe’nin kıble yapıldığı bilinmektedir.


Programımız, ramazan ayının üçüncü haftasında da farklı konu ve konuklarıyla devam edecektir. 

Programlarımızı takip etmek ve izlemek için YEKDER YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayınız.