Ramazan Konuşmaları - Namaz - 5. Hafta

Ramazan Konuşmaları - Namaz - 5. Hafta

10 Mayıs 2021 19:00
YEKDER Resmi Youtube Kanalı

YEKDER "Ramazan Konuşmaları" programına beşinci hafta ile devam ediyor.


Ramazan ayı boyunca, farklı konu ve konuklarıyla ekranlarınıza gelecek programımızın bu yılki teması “namaz”!


Namazın ilim, kültür, mimari, musiki, edebiyat ve toplumsal yaşamdaki yansımalarıyla ele alınacağı “Ramazan Konuşmaları” hafta içi her gün YEKDER resmi YouTube kanalında yayınlanacaktır. 


Beşinci Hafta Konu ve Konuklarımız:


  • 10 Mayıs 2021 Pazartesi günü ilk konuğumuz Doç. Dr. Dursun Ali Tökel ile "Süleymaniye’de Bayram Sabahı" başlığı ile karşınızda olacağız.


Yahya Kemal, Süleymaniye’de Bayram Sabahı şiirinin hikâyesini şöyle anlatır: “Bir bayram namazı için sabahın erken saatlerinde Süleymaniye Camii’ne gitmiştim. Baktım, ön sırada bir nefer, huşu içinde namaza durmuş. Bir yandan bayram topları, o ulvî yapı... Zaman perdesi kalkıyor aradan. Mimar Sinan da bir yeniçeriydi. Bu temiz yüzlü nefer, Mimar Sinan’dı. ‘Süleymaniye’de Bayram Sabahı’, “Bir neferdir bu zafer mabedinin mimarı’ mısrasıyla doğuyordu.”


  • 11 Mayıs 2021 Salı günü ise programımızın son konuğu olan İHH İnsani Yardım Vakfı Mütevelli Başkan Vekili Hüseyin Oruç ile "Yıllık Buluşmalar: Bayram Namazları"nı konuşacağız.


Ramazan Bayramı’nda müminler Ramazan ayını ibadetle geçirmenin ve Allah’ın rahmetine nail olma ümidinin sevincini yaşarlar. Kurban Bayramı’nda ise Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’in Allah’a karşı gösterdikleri büyük sadakatin karşılığı olarak hayvan kurban etmelerinin taşıdığı anlamı ve önemini hissederler. Bu günlerde kurban kesip, etlerini paylaşmanın mutluluğunu yaşarlar. Bayram denilince ilk akla gelen bayram namazları, coğrafyalar, renkler ve diller farklı olsa da Müslümanları bir araya getiren önemli bir ibadettir.  


Programlarımızı takip etmek ve izlemek için YEKDER YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayınız.