Haberler

WONDER’den YEKDER’e Ziyaret
09 Ağustos 2018

Uluslararası Üniversite ve Öğrenci Aktiviteleri Destekleme Derneği (WONDER), dün derneğimize bir ziyaret gerçekleştirdi. YEKDER Başkanı Sedat Özgür, yönetici ve koordinatörlerimiz tarafından karşılanan WONDER heyetinde Ali Çiçek, Hamza Özdemir, Kemal Bulut, Ali Akdemir, Yunus Yücel ve Musab Kaya hazır bulundu.

İLEM Mensuplar Komisyonu'ndan YEKDER Yeni Yönetimine Hayırlı Olsun Ziyareti
02 Ağustos 2018

Haziran ayında gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ile yeni yönetimini seçen YEKDER'e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.

YEKDER'de Yeni Dönem Tanışma Toplantısı Gerçekleşti!
28 Temmuz 2018

YEKDER’de yeni çalışma dönemi hazırlıkları sürüyor. Dün dernek merkezimizde gerçekleştirilen tanışma toplantısında, YEKDER Yönetim Kurulu üyeleri, koordinatörler ve dernek çalışanları bir araya geldi.

YEKDER Çalışanlarında Bayrak Değişimleri Gerçekleşti!
28 Temmuz 2018

YEKDER’de Haziran ayında gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurul ile yönetim düzeyinde başlayan bayrak değişimi, çalışma alanlarında yapılan düzenlemelerle devam ediyor.

WONDER Eğiticileri ile Gerçekleştirilen EGP Seminerleri Tamamlandı!
27 Temmuz 2018

YEKDER-WONDER işbirliği ile düzenlenen beş günlük Eğitimci Geliştirme Programı bugün tamamlandı.

“Marifet Okulu” Programımızın Modelleme Çalışmaları İYC Şubeleri İle Sürüyor!
26 Temmuz 2018

Uzun yıllardır derneğimiz bünyesinde gerçekleştirilen ve bugüne kadar yüzlerce gencimizin katıldığı “Marifet Okulu” programının tanıtım ve modelleme çalışmaları devam ediyor.

WONDER, Eğitimci Geliştirme Programımıza İştirak Ediyor!
26 Temmuz 2018

Din eğitimi alanındaki çalışmaların kalitesini arttırmaya yönelik olarak hazırladığımız ve bugüne kadar pek çok kişi ve kuruma katkı sunan “Eğitimci Geliştirme Programı” EGP’nin bu ayki katılımcıları, Uluslararası Üniversite ve Öğrenci Aktiviteleri Destekleme Derneği (WONDER).

İLKE Derneği'nden Yeni Yönetimimize Hayırlı Olsun Ziyareti
04 Temmuz 2018

Geçtiğimiz günlerde genel kurul toplantısını yaparak yeni yönetimini seçen YEKDER, hayırlı olsun ziyaretlerini kabul ediyor.

Marifet Okulu Yaz Kampları Çok Eğlenceliydi
30 Haziran 2018

YEKDER Marifet Okulu tarafından 19 Haziran 2018 tarihinde Asya Park Kamp alanında düzenlenen dönem sonu yaz kampları tamamladı. Marifet Okulu öğrencileri kamp boyunca farklı etkinlikler gerçekleştirerek doyasıya eğlendi.

Derya Öncü Koleji Öğretmenleri Atölyede
30 Haziran 2018

YEKDER bünyesinde gerçekleştirilen ‘’Eğitim Atölyeleri’’ kapsamında ‘’Din Öğretiminde Film Okuma ve Din Öğretiminde Oyun’’ atölyeleri yapıldı. Derya Öncü Koleji Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi Zümre Başkanı Tülay Akbulut ve beraberinde 11 öğretmen ile katılım sağlandı.

YEKDER’in Yeni Yönetimi Belli Oldu!
04 Haziran 2018

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği(YEKDER) Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı yaptı. Bulgurlu Semt Konağı’nda gerçekleştirilen toplantı Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Divan Heyeti Başkanı Sıddık Acarlar’ın selamlama konuşması ile başladı.

ADEP Bahar Dönemi Son Dersini Gerçekleştirdi
11 Mayıs 2018

Ailede Din Eğitimi Programı bahar dönemi son dersini (10.) 11 Mayıs 2018 tarihinde Yetişkin ve Eğitici Eğitimler Koordinatörü Emine Tuğba Demirci’nin “Kur’an-ı Kerim Öğretimi Yöntemleri” sunumu ile gerçekleşti.

YEKDER’den Kudüs Ziyareti
11 Mayıs 2018

Filistin ve özelinde Kudüs davası hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile YEKDER 25 kişilik Aşamalı Seminerler Programı(ASP) katılımcısıyla Kudüs ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyaretin ilk durağı Yafa şehri oldu. Yafa şehrinde ‘II. Mahmut Külliyesi’, II. Abdülhamit’in yaptırdığı ‘Saat Kulesi’ ve diğer eserler incelendi. Akşam saatlerinde El Haciz şehrine geçildi. Sabah namazı eda edildi.

Geleneksel YEKDER Kahvaltısında “Fütüvvet: İdeal Gençlik” Konuşuldu
08 Mayıs 2018

Her sene yılsonu YEKDER kahvaltısı olarak düzenlenen “Geleneksel YEKDER Kahvaltısı” 8 Mayıs 2018 tarihinde Mehmet Çakır Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi Kur’an-I Kerim Öğretmeni Ramazan Demirkan’ın “Kur’an- Kerim Tilaveti” ile başladı.

Bir Marifet Okulu Geleneği : Kapanış Şöleni
07 Mayıs 2018

Açıldığı yıldan bugüne, her sene sonu yapılan Marifet Okulu Kapanış Şöleni bu yıl da geleneği bozmadı. Öğrencilerin sene içinde hazırlanıp hünerlerini ailelerine sergilediği program, bu yıl 5 Mayıs’ta Üsküdar Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. 2017-2018 dönemi Kapanış Şöleni Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi Düzenlendi
07 Mayıs 2018

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) tarafından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenen "Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi" 27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. İki gün süren kongreye, yurtiçi ve yurtdışından birçok akademisyen, araştırmacı ve eğitimci katıldı. İslam ilim, düşünce, kültür ve medeniyetinden ilham alan bir eğitim sisteminin nasıl oluşturulabileceği üzerine 90 konuşmacı 25 oturumda sunum yaptı.

Ailede Din Eğitimi Programı 9.Hafta Dersi “İbadet Eğitimi”
05 Mayıs 2018

Ailede Din Eğitimi Programı'nın 9. haftasında “İbadet Eğitimi” başlığı işlendi. Program 4 Mayıs 2018 tarihinde, Esra İleritürk'ün sunumu ile YEKDER dernek binasında gerçekleşti.

YEKDER Tepeüstü Palet İlkokulu'nu Ziyaret Etti
05 Mayıs 2018

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) Çocuk Eğitimleri Koordinatörü Ayşe Öztürk ve Çocuk Eğitimleri Asistanı Nurcan Yıldırım, Okul Öncesi Din Eğitimi Müfredatı hazırlığı kapsamında Özel Tepeüstü Palet İlkokulu Müdiresi Zeynep Meltem Ertürk kurumunda ziyaret edildi. Okullarında uyguladıkları Din Eğitimi hakkında bilgi alındı.

Türkiye’de İlk Defa “Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi” Düzenleniyor
05 Nisan 2018

İslam eğitimi alanında çalışan farklı ülkelerden akademisyen ve araştırmacıların bilgi ve tecrübe paylaşımı amaçlanarak, İslam’ın insan anlayışı ile uyumlu bir eğitim sisteminin teşekkülünde yol haritası oluşturulması hedefleniyor.

ADEP’te “Alternatif Medya Kullanımı” Anlatıldı
21 Nisan 2018

Ailede Din Eğitimi Programı’nın 8. haftasında “Ebeveynlerin Kullanabilecekleri Yazılı, Görsel ve İşitsel Kaynaklar” başlığını Kevser Yılmaz sundu. Program 20 Nisan 2018 Cuma günü YEKDER dernek binasında gerçekleşti.

Peygamber Sünnet Anlayışının Hayata Yansımaları
19 Nisan 2018

Yetişkin Eğitim Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Aşamalı Seminerler Programı (ASP) Nisan seminerinde ‘’Peygamber Tasavvurunun İnşa Ettiği Sünnet’’ konuşuldu. 18 Nisan 2018 Çarşamba 14.00-15.30 saatlerinde gerçekleşen semineri Yrd. Doc.Dr. Rahile Kızılkaya Yılmaz sundu.

ADEP Atik Valide İmam-Hatip Ortaokulu Velileri ile Buluştu
11 Nisan 2018

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği bünyesinde üç yıldır devam etmekte olan Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) Atik Valide İmam-Hatip Ortaokulu velilerine seminer gerçekleştirdi. 10 Nisan Salı 11.00-12.30 saatleri arasında yapılan semineri Yrd. Doç. Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça sundu.

Eğitimde Hikaye ve Masal Anlatıcılığı Atölyesi Gerçekleşti
09 Nisan 2018

Din Eğitimi Akademisi kapsamında uygulanan Eğitim Atölyeleri bu hafta Efruze Esra Alptekin önderliğinde ''Eğitimde Hikâye ve Masal Anlatıcılığı'' atölyesi gerçekleştirdi. Katılımcılarla tanışma faslını ritim eşliğinde gerçekleştiren Alptekin, atölyenin amacı ve gayesinden bahsetti.

YEKDER Ev Okulu Modelleme Kapsamında Ziyaretlerini Gerçekleştiriyor
07 Nisan 2018

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) Çocuk Eğitimleri Koordinatörü Ayşe Öztürk ve Yardımcısı Tülin Öztürk, İhya Vakfını Ev Okulu modelleme kapsamında ziyaret etti. İhya Vakfı Yöneticisi Hilal Yıldırım ile yeni başlattıkları Ev Okulu grupları ile ilgili istişare ederek tavsiyelerde bulundu.

"Çocuklara Ahlak Eğitimi Aile Verir"
07 Nisan 2018

Ailede Din Eğitimi Programında 6. haftanın eğitmeni Bilal Yorulmaz, “Ailede Ahlak Eğitimi” başlığını anlattı. Dersin giriş bölümünde çocuklara ilk ahlak eğitimini ailenin verdiğini belirten Yorulmaz, "Baskın olan değerlerimiz ailemizden gelir. Okulda verilen ahlak eğitimi, ailenin verdiği ahlakı değiştirmekte çok etkili olmaz.” ifadelerinde bulundu.

Doğru Nefes Teknikleri Anlatıldı
05 Nisan 2018

Aşamalı Seminerler Programı bünyesinde devam eden aylık seminerler kapsamında bu ay (Nisan) 'Doğru Nefes Teknikleri' ele alındı. 4 Nisan 2018 Çarşamba günü 14.00 - 15.00 saatleri arasında gerçekleşen semineri nefes koçu Mehtap İlkuçar sundu.

Eğitimde Oyunların Önemi
02 Nisan 2018

Din Eğitimi Akademisi Eğitim Atölyeleri, Dursun Ali Emecan önderliğinde ''Oyunlarla Eğitim ve Oyuncu Öğretmen'' atölyesi gerçekleştirdi. Oyun, insani ilişkilerde bağ kurmada en iyi yöntemlerden biri olduğunu aktaran Emecan, “Geçmişten günümüze gelen iki oyun çeşidi vardır; yapılandırılmış ve yapılandırılmamış oyun.” İfadesinde bulundu.

YEKDER'den Atik Valide İHO'na Kurumsal Ziyaret
02 Nisan 2018

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) Yetişkin ve Eğitici Eğitim Koordinatörü Emine Tuğba Demirci, Üsküdar Atik Valide İmam Hatip Ortaokulu Okul Müdürü İsmail Adak ile kurumsal ziyaret kapsamında görüştü. YEKDER bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Demirci; okul velilerine ve öğretmenlerine yönelik eğitimler hakkında istişarelerde bulundu.

ADEP 5. Haftasını Gerçekleştirdi
31 Mart 2018

Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) 5. haftasını geride bıraktı. Saliha Serenli Kızılkaya'nın sunumu ile 30 Mart 2018 Cuma günü 14.00-15.30 saatlerinde gerçekleşen programda ''Çocukların Dini Gelişiminde Ev Düzeni'' konusu ele alındı. “Dini terbiye, diğer tüm terbiyeler gibi, aile ocağında edinilir.” diyen Kızılkaya; Çocukların dini gelişiminde ebeveynlerin rolü isimli saha araştırma raporundan bahsetti.

YEKDER’DE Kudüs Semineri Yapıldı
28 Mart 2018

Yetişkin Eğitim Koordinatörlüğü bünyesinde devam etmekte olan Aşamalı Seminerler Programı katılımcılarına ‘’Kudüs Semineri’’ yapıldı. Semineri; Burak Derneği tarafından kadın komisyon başkanı Saadet Gelembe sundu.

ADEP Fuat Baymur İmam-Hatip Ortaokulu Velileri ile Buluştu
27 Mart 2018

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği bünyesinde üç yıldır devam etmekte olan Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) Fuat Baymur İmam-Hatip Ortaokulu velilerine seminer gerçekleştirdi. 24 Mart Cumartesi 11:00-12:30 saatleri arasında yapılan semineri Yrd. Doç. Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça sundu.

Eğitimci Geliştirme Programında Katılımcılar Sunum Yaptı
26 Mart 2018

Eğitimci Geliştirme Programı (EGP), farklı teknik ve metotlarla eğitimcilerin verimliliklerini artırmaya devam ediyor. Ayşe Öztürk sunumu ile “Kur’an’ı Kerim Öğretim Yöntemleri” dersi gerçekleştirildi. Ses Temelli Elif Ba’nın nasıl öğretileceğine dair eğitim alan EGP katılımcıları hazırladıkları sunumlarını yaptı.

ADEP 4. Dersinde “Ebeveyn Tutumları” İşlendi
24 Mart 2018

Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) bahar döneminin dördüncü dersini Elif Konar Özkan’ın “Ebeveyn Tutumları” konu anlatımıyla dernek merkezinde gerçekleştirdi. Anne ve Baba’nın gezegene çocuktan önce gönderilmiş rehber kişiler olduğunu aktaran Konar Özkan, şunları kaydetti:

YEKDER’de Mahremiyet Eğitimi Konuşuldu
23 Mart 2018

Aşamalı Seminerler Programı (ASP) bünyesinde yapılmakta olan aylık seminerler de bu ay (Mart) ‘’Mahremiyet Eğitimi’’ ele alındı. Son zamanlarda toplumun kanayan yaralarından olan İstismar ve tecavüz meselesi hakkında bilgi veren Psikolog Esra Albayrak, "Kendilerini güvende hisseden mutlu, huzurlu, kendilerini koruma ve yönetme becerisi kazanmış her türlü sınır ihlali durumunda bunu fark edip ve bu durumla baş edebilecek donanıma sahip çocuklar yetiştirmek için mahremiyet eğitimi şarttır.’’ ifadelerinde bulundu.

Eğitimci Geliştirme Programında Öğretim Yöntemleri Anlatıldı
20 Mart 2018

Eğitimci Geliştirme Programı, bu hafta yapmış olduğu “Dini Bilgiler Öğretim Yöntemleri” dersini Hayrunnisa İstekli konu anlatımıyla gerçekleştirdi. Sunum eşliğinde öğretim yöntemleri üzerinde duran İstekli, öğretim yöntemlerinden olan analoji, sembolik tanıtımların (metafor kullanımı) yöntemlerini kullanmanın çocuk üzerinde daha etkili ve kalıcı olduğuna dikkat çekti.

Siyer Anlatımında Senaryo Tekniği Anlatıldı
20 Mart 2018

Din Eğitimi Akademisi kapsamında uygulanan Eğitim Atölyelerin çalışmalarında bu hafta Dr. Bilal Yorulmaz'ın sunumuyla “Siyer Öğretiminde Yöntemler” atölyesi gerçekleşti.

Ailede Din Eğitimi Çocuğu Tanımakla Başlar
17 Mart 2018

Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) bahar dönemi üçüncü dersini Psikolog Esra Albayrak’ın “Çocuğun Dini Gelişim Durumunun Değerlendirilmesi” konu anlatımı ile 16 Mart 2018 Cuma günü dernek merkezinde gerçekleştirdi.

EGP 2. Aşama dersleri ve Atölye çalışmaları devam ediyor
12 Mart 2018

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) Din Eğitimi Akademisi bünyesinde uygulanan Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) ve Eğitim Atölyeleri Bahar Dönemi etkinlikleri devam ediyor.

Ailede Din Eğitiminde Belirleyici Husus “Eğitim”
10 Mart 2018

Ebeveynlerin kendilerinde fark ettikleri yanlışlarını tespit etmeleri gerektiğini belirten Uzman Psikolog Esra Albayrak, önleyici bir çözüm için eğitimin bu konuda belirleyici olduğunu ifade etti.

YEKDER'den Hakkı Demir AİHL'ye Kurumsal Ziyaret
10 Mart 2018

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) Yetişkin ve Eğitici Eğitim Koordinatörü Emine Tuğba Demirci, Üsküdar Hakkı Demir İmam Hatip Lisesi Okul Müdürlüğüne yeni atanan Hamdi Kocakaya'ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Eğitimci Geliştirme Programında "Çocuk Edebiyatı"
05 Mart 2018

Çocuk edebiyatında yanlış bir algının olduğunu belirten Eğitimci Konar Özkan, "Bir kitabın Çocuk Edebiyatı denmesi için estetik ve sanatın olması gerekir." dedi.

EGP 1. Aşama Derslerini Tamamladı
05 Mart 2018

Eğitici Eğitimler Koordinatörlüğü tarafından yürütülen Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) birinci aşama son dersini tamamladı.

İlmek İlmek Sevgi Örüyoruz
03 Mart 2018

SEVGİ ÖRÜYORUZ YEKDER olarak kamplarda yaşayan çocuklar üşümesin diye bir hayır çalışması başlattık. Yetişkin Eğitim Koordinatörlüğünün organize ettiği çalışma, Aşamalı Seminerler Programı (ASP) katılımcılarının ilgisi ile karşılık buldu. '' İpi bizden örmesi sizden'' sloganıyla yola çıkılan çalışma ilgi ile devam etmekte.

ASP Mezun Grubu Kermes Düzenledi
03 Mart 2018

Aşamalı Seminerler Programı(ASP) mezun grubu tarafından YEKDER yararına kermes düzenlendi. Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği(YEKDER)Yetişkin Eğitim Koordinatörlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Aşamalı Seminerler Programı(ASP)mezun grubu katılımcılarının organize ettiği, YEKDER yararına yapılan yemek kermesi dernek merkezinde gerçekleşti.

Marifet Okulu Modellemesi Devam Ediyor
03 Mart 2018

YEKDER Marifet Okulu modelleme kapsamıyla Çanakkale İlim Yayma Cemiyetini ziyaret etti. Dört yıl önce başlatılan Marifet Okulu gençlik çalışmalarıyla Türkiye'nin sekiz ilinden yeni gençlere ulaşıyor.

EGP Bahar Dönemi Dersleri Devam Ediyor
28 Şubat 2018

EGP( Eğitimci Geliştirme Programı) katılımcıları, Muhammet Öztabak önderliğinde Rehberlik dersi gerçekleştirdi. Üç seans halinde işlenen bu derste rehberlik dersinin amaçları ve insanın öğrenmede ki dört katmanını incelendi.

Etkin Öğretmenler Atölyede
28 Şubat 2018

Ruşen Yavuz önderliğinde ''Etkili Kur’an-ı Kerim Öğretimi'' atölyesi, etkin öğretmenlerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Atölyemizin ilk aşamasında ezber, tecvid, yüzünden okumanın daha kolay sağlanabilmesi için bilgilendirmeler yapılıp, desteklemek üzere aktif oyunlar oynandı.

YEKDER Gönüllüleri Toplantı Yaptı
24 Şubat 2018

Yetişkin Eğitim Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen geleneksel yıl sonu kahvaltı programı için bir araya gelen Aşamalı Seminerler Programı (ASP) gönüllüleri 23 Şubat Cuma saat 14:00'da toplantı gerçekleştirdi.

EGP, Üsküdar Büyük Selimiye Camini Keşfediyor
21 Şubat 2018

Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) katılımcıları "Sosyal Etkinlik Planlama" etkinliği kapsamında Büyük Selimiye Camiini keşfederek iç ve dış ayrıntıları gözlemlendi.

İz Bırakan Öğretmenler ve Mesleki Din Öğretimi Kitapları Yayınladı
14 Şubat 2018

YEKDER Yayınları tarafından hazırlanan İmam Hatip Neslinde İz Bırakan Öğretmenler ve İmam Hatip Liselerinde Mesleki Din Öğretimi kitapları hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin yöntem ve materyal konusunda başvurabilecekleri bir eser niteliğinde yayına hazırlanarak sunuldu.

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Üsküdar’da Buluştu
03 Şubat 2018

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ilçeye önemli katkıları bulunan ve bir yanıyla da Üsküdar’ın aynası olan Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) başkanları ve temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

2018 Bahar Dönemi Eğitim Atölyeleri Başlıyor
03 Şubat 2018

Uzman eğitimciler tarafından gerçekleştirilen Eğitim Atölyeleri, öğretmenlerin öğretim ve eğitim becerilerine katkı sağlayarak kişisel ve mesleki gelişmelerine katkı sunuyor.

Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi
30 Ocak 2018

Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi son özet gönderim tarihi 16 Şubat 2018 tarihine kadar uzatılmıştır.

ADEP Modelleme Çalışmasında İkinci Gün
25 Ocak 2018

Ailede Din Eğitimi(ADEP), İlim Yayma Cemiyeti hocalarına ilk modelleme çalışmaları kapsamında ikinci gün planlanan şekilde tamamlandı.

Ailede Din Eğitimi(ADEP) İlk Modellemesi Yapıldı
25 Ocak 2018

Ailede Din Eğitimi(ADEP), İlim Yayma Cemiyeti hocalarına ilk modelleme çalışmasını gerçekleştirdi. İki gün sürecek olan eğitim teorik ders ve atölye çalışması olarak yapılıyor.

Gençlik Çalışmaları Kampı Tamamladı
25 Ocak 2018

YEKDER Gençlik Çalışmaları kapsamında yapılan etkinliklerde, kız öğrenciler İznik'te, erkek öğrenciler de Kocaeli'de kamplarını gerçekleştirerek eğlenceli vakitler geçirildi.

Çocuklar Neler Soruyor?
25 Ocak 2018

Ailede Din Eğitimi Programının güz dönemi son dersini Gülsüm Pehlivan Ağırakça tarafından işlenen “Çocuklarınızın size yönelttiği dini soruları yazar mısınız?” konuyla tamamlandı.

Dursun Ali EMECEN Önderliğinde Oyun Dersi
04 Ocak 2018

Eğitimci Geliştirme Programı kapsamında Dursun Ali EMECEN önderliğinde ''Oyun'' dersi gerçekleştirildi. Öğrenmede en önemli metod olan oyun hakkında konuşan Emecen, 'Bebekken ce'e oyunu ile çocuk, annenin bir var olup bir yok olabileceğini bilerek aslında güven duygusunu edinir.

ADEP 6. Dersini Gerçekleştirdi
04 Ocak 2018

“Kur'an hakikatin ifadesidir ve o kendisini dillendirecek birilerini ister bu bağlamda önce kendimiz onu yaşayarak, hal ile dillendirerek hakikat yolculuğunda evlatlarımıza yol arkadaşı kılmalıyız diyerek Adep'teki 6. haftamızda "Çocukların Kur'an-ı Kerim okumayı geliştirmesine nasıl yardımcı olabiliriz?" başlığını işledik.

Eğitimde Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi
04 Ocak 2018

2017 Güz dönemi Eğitim Atölyelerinde bu hafta son atölyemiz gerçekleştirildi. Atölyede katılımcıların hikaye anlatıcılığı sanatı ile buluşmaları, kadim geleneğimizde de yer alan hikaye anlatıcılığının önemi,özellikleri ve eğitimde nasıl yararlanılabileceği üzerinde durulmuştur. Katılımcılara drama ve oyunlarla hikayenin nasıl interaktif hale getirildiği keşfettirilmiştir.

ADEP Sosyal Medyada Sizleri Bilgilendiriyor
04 Ocak 2018

Ailede Din Eğitimi Programı(ADEP) ailelerin çocuklarının din eğitimine nitelikli katkı yapmalarını sağlamak üzere geliştirilmiş bir programdır. Programda ebeveynler çocuklarının inanç, ibadet ve ahlak gelişimlerine yönelik yapabilecekleri çalışmalar konusunda uygulamalı bir eğitim almaktadır.

Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi Bildiri Çağrısı
30 Kasım 2017

Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi, 27- 28 Nisan 2018 tarihlerinde YEKDER Din Eğitimi Akademisi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenecektir. Kongre ile İslam eğitimi alanında çalışan farklı ülkelerden araştırmacıların bilgi ve tecrübe paylaşımı amaçlanmaktadır.

Kudüs Özgür Değilse, Dünya Özgür Değildir!
10 Aralık 2017

Kudüs, Müslümanların ilk kıblesi ve haremidir. Tarih boyunca Müslümanların elinde olduğu dönemlerde tüm din mensupları bu mukaddes şehirde huzur ve barış içinde yaşamıştır. Haçlıların 1099'da işgal ettiği dönemlerde şehirdeki Müslümanlara ve Yahudilere yönelik büyük katliamlar gerçekleştirilmiştir.

Ses Temelli Elif Ba ile Cüz Öğretimi
13 Aralık 2017

2017 Güz Dönemi Eğitim Atölyeleri'nde bu hafta Ayşe Öztürk Hocamız ile Ses Temelli Elif Ba ile Cüz Öğretimi atölyemizi dernek merkezimizde gerçekleştirdik.

Din Eğitimi İndeksi Yayınlandı
27 Kasım 2017

Din eğitiminin sayısal verilerini bir arada görmek üzere hazırlanan Din Eğitimi İndeksi’ni sizler ile paylaşmaktayız. Bu çalışma 2015- 2016 eğitim - öğretim yılı din eğitimi istatistik bilgilerini içermektedir. Bununla birlikte yıllara göre değişimin izlenebilmesi amacıyla bir önceki yıla ait veriler de sunulmuştur.

Oyun Bağımlılığı ve Çözüm Yolları Semineri
23 Kasım 2017

Aşamalı Seminerler Programı (ASP) aylık seminerler kapsamında bu ay (Kasım) Hatice Kübra DURNA önderliğinde 22 Kasım 2017 tarihinde ''Oyun Bağımlılığı ve Çözüm Yolları '' ele alındı. Oyun Bağımlılığı ve İlişkili Psikolojik faktörlere değinen DURNA, Oyun bağımlısı olan bireylerin şiddete daha meyilli ve aynı oranda yardım duygularının azlığından bahsetti.

ADEP 3. Dönem Derslerine Başladı
20 Kasım 2017

Yeni döneme hızlı bir hareketlilik ile başlayan “Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP)” Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER)’nde derslerine başladı. 17 Kasım 2017 tarihinde ilk dersini gerçekleştiren ADEP, her Cuma derslerini gerçekleştirmeye devam edecek.

Sadakataşı Derneği'nden Ziyaret
10 Kasım 2017

Kurumsal ziyaret kapsamında Hakime Yayla'nın önderliğinde Sadakataşı Derneği Hanımlar Komisyonu ziyarette bulundular.Ziyarette beraber yapılması düşünülen projeler hakkında bilgi veren hanımlar komisyonu; Arakan'la ilgili yapılan çalışmalardan ve projelerden konuşuldu.

Aşamalı Seminerler Programı Katılımcıları İle İznik Gezisi
04 Kasım 2017

Aşamalı Seminerler Programı (ASP) kapsamında katılımcılarımız ile kaynaşmamıza vesile olan 'İznik' gezimizi 2 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirdik. Sabah kahvaltısı ile başlayan gezi programı, İzniğin tarihî mekanlarından Ayasofya kilisesi, Çini fırınları, tarihî İznik surları, İznik Yeşil Camii, Çiniciler çarşısının gezilmesi ile devam etti.

Erdem Çakı ile Eğitimde Drama Kullanımı
04 Kasım 2017

Eğitim Atölyeleri kapsamında gerçekleştirilen ''Eğitimde Drama Kullanımı'' atölyemiz Erdem Çakı önderliğinde 4 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi.Atölyede, eğitimcilerin sosyal durumları analiz edebilme, kavram ve çözüm geliştirebilme, liderlik ve yöneticilik özelliklerini ortaya çıkarabilme, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirme üzerine drama yoluyla bir eğitim verildi.

Parçaları Yeniden Birleştir ve Küreyi Keşfet
14 Kasım 2017

İlmî Etüdler Derneği İLEM ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü, merakla beklenen İslam Düşünce Atlası Projesi nihayete erdi. İnteraktif bir web sitesi ve İslam Düşünce Atlası adlı 3 ciltlik prestij kitaptan oluşan proje çıktıları, 16 Kasım 2017 Perşembe günü saat 10:30'da Yenikapı Mevlevîhanesi'nde düzenlenecek tanıtımla birlikte okuyucuların ilgisine sunulacak...

Okullarda Etkinlik Yönetimi ve Organizasyonu
28 Ekim 2017

‘Okullarda Etkinlik Yönetimi Ve Organizasyonu’ atölyesi, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Muhammed Öztabak liderliğinde 28 Ekim 2017 tarihinde dernek merkezinde gerçekleştirildi.

Marifet Okulu Ortaokul ve Lise Kayıtları Başladı
27 Eylül 2017

Uzun yıllardır deneyimli eğitmenler eşliğinde özgün içeriği ve dinamik programlarıyla devam eden YEKDER Marifet Okulu ortaokul ve lise kayıtları 15 Eylül - 20 Ekim arasında devam etmektedir. Program başlangıç tarihi 28 Ekim 2017 cumartesidir.

Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) Mezuniyet ve 24. Dönem Açılış Programı
11 Ekim 2017

Eğitimci Geliştirme Programı "22-23. Dönem Mezuniyet ve 24. Dönem Açılış Programı" 7 Ekim Cumartesi günü YEKDER Başkanı Yusuf Alpaydın, Genel Sekreter Yasin Aydın, Yönetim Kurulu Üyeleri Kurtuluş Öztürk ve Muhammed Öztabak'ın katılımı ile dernek merkezinde gerçekleşti.

Marifet Okulu Modelleme Eğitimleri Devam Ediyor
22 Ekim 2017

İlim Yayma Cemiyeti gençlik merkezlerinde uygulanacak olan "Marifet Okulu" programımızın eğitimleri kapsamında İlim Yayma Cemiyeti'nden gelen eğitimcilere Başkanımız Yusuf ALPAYDIN, Yönetim Kurulu üyemiz Muhammed ÖZTABAK ve Gençlik Koordinatörümüz Talha BOYALIK tarafından YEKDER'de eğitimler verildi.

Aşamalı Seminerler Programı(ASP) I. Aşama "Tanışma Çayı"
22 Ekim 2017

Aşamalı Seminerler Programı (ASP) kapsamında 18 Ekim 2017 tarihinde, I. aşama katılımcıları ile 'tanışma çayı' düzenlendi. Tanışma ve kaynaşmanın önemine binâen yapılan etkinlikte, katılımcı ve hocaların tanışması sağlandı.

Kur'an'da Pişmanlık Psikolojisi Semineri
22 Ekim 2017

Dünyada pişmanlık, insanın tasavvurunu ve eylemini değiştirme anlamında imkan sağlarken ahirette bir imkansızlık olarak önüne çıkacağından bahseden ARICI, ahiret gününde ''keşke'' , ''eyvah'' gibi pişmanlık ifadeleri fayda vermeyecek, sadece iç yangını olacağını vurguladı.

İLKE Derneği, STK’lar için Kurumsal Yönetim Akademisi'ni Kurdu
07 Ekim 2017

Uzun yıllardır gönüllü kuruluşlar alanında çalışmalar yapan İLKE Derneği, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini yürütürken gönüllülüğü kaybetmeden daha organize, sistemli ve verimli çalışmalarının gereğine inanmakta. Sivil toplum kuruluşlarının yaşadığı değişim süreci ve yeni ihtiyaçlardan hareketle, 2017 yılı başında bu alana daha sistematik ve kurumsal destek vermek amacıyla Kurumsal Yönetim Akademisi (KYA)'ni kurdu.

YEKDER PERSONEL ALIM İLANI
13 Temmuz 2018

Din eğitimi alanında faaliyet gösteren kurumumuz Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği’nin, Üsküdar’daki merkezinde istihdam edilmek üzere “Ofis Personeli” alımı yapılacaktır.

Yekder Açılış Programı Gerçekleştirildi
29 Eylül 2017

''YEKDER 2017-2018 Açılış Programı ''İyi geceler Rohingya'' Belgesel Gösterimi'nin ardından Yönetmen Tülay Gökçimen'in Arakan sunumu ile gerçekleştirildi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ temasıyla başladı.
07 Ekim 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl belirli bir tema çerçevesinde düzenlenen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’, Ankara Kocatepe Camii avlusunda düzenlenen açılış programıyla başladı.

YEKDER Açılış Programına Davetlisiniz
22 Eylül 2017

Son günlerde medyada sıkça yer alan ARAKAN Meselesi'ni ilk ağızdan dinlemek ister misiniz? Myanmar hükümetinin yurtlarından sürdüğü bir halkın Bangladeş'teki mülteci kamplarında yaşadıklarını gözler önüne seren "İyi Geceler Rohingya" belgeselini izleyeceğimiz ve Yönetmen Tülay Gökçimen ile söyleşi gerçekleştireceğimiz YEKDER Açılış Programı'na davetlisiniz.

İlke, İslam İktisadı Araştırma Merkezi'ni (İKAM) Kurdu
19 Ağustos 2017

İLKE, İslami iktisat zemini arayışının bir neticesi olarak İslam İktisadı Araştırmalarını daha geniş çerçevede devam ettirmek ve uzun soluklu çalışmalara zemin hazırlamak amacıyla İLKE İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM)’ni kurdu.

Din Eğitiminde Devlet-Sivil Toplum İlişkileri Masaya Yatırıldı !
19 Ağustos 2017

YEKDER Din Eğitimi Akademisi (DEA)tarafından 26 Kasım 2016 Cumartesi günü Sivil Din Eğitimi Çalıştayı düzenledi. Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde “Geçmişten Günümüze Türkiye’de Sivil Kuruluşlar ve Din Eğitimi” başlıklı panel ile başlayan çalıştay dernek merkezinde üç farklı çalışma grubunun toplantıları ile gün boyu devam etti.

Geleneksel YEKDER kahvaltısı
19 Ağustos 2017

Geleneksel YEKDER kahvaltımız, 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü Kirazlıtepe Boğaziçi Yaşam Merkezi'nde hocalarımız ve katılımcılarımızın iştiraki ile gerçekleştirildi.

Eğitimci STK’lar buluşması YEKDER’de gerçekleşti
19 Ağustos 2017

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen, Eğitimci STK’lar buluşması – 4, 14 Nisan 2016 Perşembe günü YEKDER’de gerçekleşti.