Haberler

Dursun Ali EMECEN Önderliğinde Oyun Dersi
04 Ocak 2018

Eğitimci Geliştirme Programı kapsamında Dursun Ali EMECEN önderliğinde ''Oyun'' dersi gerçekleştirildi. Öğrenmede en önemli metod olan oyun hakkında konuşan Emecen, 'Bebekken ce'e oyunu ile çocuk, annenin bir var olup bir yok olabileceğini bilerek aslında güven duygusunu edinir.

ADEP 6. Dersini Gerçekleştirdi
04 Ocak 2018

“Kur'an hakikatin ifadesidir ve o kendisini dillendirecek birilerini ister bu bağlamda önce kendimiz onu yaşayarak, hal ile dillendirerek hakikat yolculuğunda evlatlarımıza yol arkadaşı kılmalıyız diyerek Adep'teki 6. haftamızda "Çocukların Kur'an-ı Kerim okumayı geliştirmesine nasıl yardımcı olabiliriz?" başlığını işledik.

Eğitimde Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi
04 Ocak 2018

2017 Güz dönemi Eğitim Atölyelerinde bu hafta son atölyemiz gerçekleştirildi. Atölyede katılımcıların hikaye anlatıcılığı sanatı ile buluşmaları, kadim geleneğimizde de yer alan hikaye anlatıcılığının önemi,özellikleri ve eğitimde nasıl yararlanılabileceği üzerinde durulmuştur. Katılımcılara drama ve oyunlarla hikayenin nasıl interaktif hale getirildiği keşfettirilmiştir.

ADEP Sosyal Medyada Sizleri Bilgilendiriyor
04 Ocak 2018

Ailede Din Eğitimi Programı(ADEP) ailelerin çocuklarının din eğitimine nitelikli katkı yapmalarını sağlamak üzere geliştirilmiş bir programdır. Programda ebeveynler çocuklarının inanç, ibadet ve ahlak gelişimlerine yönelik yapabilecekleri çalışmalar konusunda uygulamalı bir eğitim almaktadır.

Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi Bildiri Çağrısı
30 Kasım 2017

Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi, 27- 28 Nisan 2018 tarihlerinde YEKDER Din Eğitimi Akademisi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenecektir. Kongre ile İslam eğitimi alanında çalışan farklı ülkelerden araştırmacıların bilgi ve tecrübe paylaşımı amaçlanmaktadır.

Kudüs Özgür Değilse, Dünya Özgür Değildir!
10 Aralık 2017

Kudüs, Müslümanların ilk kıblesi ve haremidir. Tarih boyunca Müslümanların elinde olduğu dönemlerde tüm din mensupları bu mukaddes şehirde huzur ve barış içinde yaşamıştır. Haçlıların 1099'da işgal ettiği dönemlerde şehirdeki Müslümanlara ve Yahudilere yönelik büyük katliamlar gerçekleştirilmiştir.

Ses Temelli Elif Ba ile Cüz Öğretimi
13 Aralık 2017

2017 Güz Dönemi Eğitim Atölyeleri'nde bu hafta Ayşe Öztürk Hocamız ile Ses Temelli Elif Ba ile Cüz Öğretimi atölyemizi dernek merkezimizde gerçekleştirdik.

Din Eğitimi İndeksi Yayınlandı
27 Kasım 2017

Din eğitiminin sayısal verilerini bir arada görmek üzere hazırlanan Din Eğitimi İndeksi’ni sizler ile paylaşmaktayız. Bu çalışma 2015- 2016 eğitim - öğretim yılı din eğitimi istatistik bilgilerini içermektedir. Bununla birlikte yıllara göre değişimin izlenebilmesi amacıyla bir önceki yıla ait veriler de sunulmuştur.

Oyun Bağımlılığı ve Çözüm Yolları Semineri
23 Kasım 2017

Aşamalı Seminerler Programı (ASP) aylık seminerler kapsamında bu ay (Kasım) Hatice Kübra DURNA önderliğinde 22 Kasım 2017 tarihinde ''Oyun Bağımlılığı ve Çözüm Yolları '' ele alındı. Oyun Bağımlılığı ve İlişkili Psikolojik faktörlere değinen DURNA, Oyun bağımlısı olan bireylerin şiddete daha meyilli ve aynı oranda yardım duygularının azlığından bahsetti.

ADEP 3. Dönem Derslerine Başladı
20 Kasım 2017

Yeni döneme hızlı bir hareketlilik ile başlayan “Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP)” Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER)’nde derslerine başladı. 17 Kasım 2017 tarihinde ilk dersini gerçekleştiren ADEP, her Cuma derslerini gerçekleştirmeye devam edecek.

Sadakataşı Derneği'nden Ziyaret
10 Kasım 2017

Kurumsal ziyaret kapsamında Hakime Yayla'nın önderliğinde Sadakataşı Derneği Hanımlar Komisyonu ziyarette bulundular.Ziyarette beraber yapılması düşünülen projeler hakkında bilgi veren hanımlar komisyonu; Arakan'la ilgili yapılan çalışmalardan ve projelerden konuşuldu.

Aşamalı Seminerler Programı Katılımcıları İle İznik Gezisi
04 Kasım 2017

Aşamalı Seminerler Programı (ASP) kapsamında katılımcılarımız ile kaynaşmamıza vesile olan 'İznik' gezimizi 2 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirdik. Sabah kahvaltısı ile başlayan gezi programı, İzniğin tarihî mekanlarından Ayasofya kilisesi, Çini fırınları, tarihî İznik surları, İznik Yeşil Camii, Çiniciler çarşısının gezilmesi ile devam etti.

Erdem Çakı ile Eğitimde Drama Kullanımı
04 Kasım 2017

Eğitim Atölyeleri kapsamında gerçekleştirilen ''Eğitimde Drama Kullanımı'' atölyemiz Erdem Çakı önderliğinde 4 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi.Atölyede, eğitimcilerin sosyal durumları analiz edebilme, kavram ve çözüm geliştirebilme, liderlik ve yöneticilik özelliklerini ortaya çıkarabilme, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirme üzerine drama yoluyla bir eğitim verildi.

Parçaları Yeniden Birleştir ve Küreyi Keşfet
14 Kasım 2017

İlmî Etüdler Derneği İLEM ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü, merakla beklenen İslam Düşünce Atlası Projesi nihayete erdi. İnteraktif bir web sitesi ve İslam Düşünce Atlası adlı 3 ciltlik prestij kitaptan oluşan proje çıktıları, 16 Kasım 2017 Perşembe günü saat 10:30'da Yenikapı Mevlevîhanesi'nde düzenlenecek tanıtımla birlikte okuyucuların ilgisine sunulacak...

Okullarda Etkinlik Yönetimi ve Organizasyonu
28 Ekim 2017

‘Okullarda Etkinlik Yönetimi Ve Organizasyonu’ atölyesi, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Muhammed Öztabak liderliğinde 28 Ekim 2017 tarihinde dernek merkezinde gerçekleştirildi.

Marifet Okulu Ortaokul ve Lise Kayıtları Başladı
27 Eylül 2017

Uzun yıllardır deneyimli eğitmenler eşliğinde özgün içeriği ve dinamik programlarıyla devam eden YEKDER Marifet Okulu ortaokul ve lise kayıtları 15 Eylül - 20 Ekim arasında devam etmektedir. Program başlangıç tarihi 28 Ekim 2017 cumartesidir.

Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) Mezuniyet ve 24. Dönem Açılış Programı
11 Ekim 2017

Eğitimci Geliştirme Programı "22-23. Dönem Mezuniyet ve 24. Dönem Açılış Programı" 7 Ekim Cumartesi günü YEKDER Başkanı Yusuf Alpaydın, Genel Sekreter Yasin Aydın, Yönetim Kurulu Üyeleri Kurtuluş Öztürk ve Muhammed Öztabak'ın katılımı ile dernek merkezinde gerçekleşti.

Marifet Okulu Modelleme Eğitimleri Devam Ediyor
22 Ekim 2017

İlim Yayma Cemiyeti gençlik merkezlerinde uygulanacak olan "Marifet Okulu" programımızın eğitimleri kapsamında İlim Yayma Cemiyeti'nden gelen eğitimcilere Başkanımız Yusuf ALPAYDIN, Yönetim Kurulu üyemiz Muhammed ÖZTABAK ve Gençlik Koordinatörümüz Talha BOYALIK tarafından YEKDER'de eğitimler verildi.

Aşamalı Seminerler Programı(ASP) I. Aşama "Tanışma Çayı"
22 Ekim 2017

Aşamalı Seminerler Programı (ASP) kapsamında 18 Ekim 2017 tarihinde, I. aşama katılımcıları ile 'tanışma çayı' düzenlendi. Tanışma ve kaynaşmanın önemine binâen yapılan etkinlikte, katılımcı ve hocaların tanışması sağlandı.

Kur'an'da Pişmanlık Psikolojisi Semineri
22 Ekim 2017

Dünyada pişmanlık, insanın tasavvurunu ve eylemini değiştirme anlamında imkan sağlarken ahirette bir imkansızlık olarak önüne çıkacağından bahseden ARICI, ahiret gününde ''keşke'' , ''eyvah'' gibi pişmanlık ifadeleri fayda vermeyecek, sadece iç yangını olacağını vurguladı.

İLKE Derneği, STK’lar için Kurumsal Yönetim Akademisi'ni Kurdu
07 Ekim 2017

Uzun yıllardır gönüllü kuruluşlar alanında çalışmalar yapan İLKE Derneği, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini yürütürken gönüllülüğü kaybetmeden daha organize, sistemli ve verimli çalışmalarının gereğine inanmakta. Sivil toplum kuruluşlarının yaşadığı değişim süreci ve yeni ihtiyaçlardan hareketle, 2017 yılı başında bu alana daha sistematik ve kurumsal destek vermek amacıyla Kurumsal Yönetim Akademisi (KYA)'ni kurdu.

Yekder Açılış Programı Gerçekleştirildi
29 Eylül 2017

''YEKDER 2017-2018 Açılış Programı ''İyi geceler Rohingya'' Belgesel Gösterimi'nin ardından Yönetmen Tülay Gökçimen'in Arakan sunumu ile gerçekleştirildi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ temasıyla başladı.
07 Ekim 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl belirli bir tema çerçevesinde düzenlenen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’, Ankara Kocatepe Camii avlusunda düzenlenen açılış programıyla başladı.

YEKDER Açılış Programına Davetlisiniz
22 Eylül 2017

Son günlerde medyada sıkça yer alan ARAKAN Meselesi'ni ilk ağızdan dinlemek ister misiniz? Myanmar hükümetinin yurtlarından sürdüğü bir halkın Bangladeş'teki mülteci kamplarında yaşadıklarını gözler önüne seren "İyi Geceler Rohingya" belgeselini izleyeceğimiz ve Yönetmen Tülay Gökçimen ile söyleşi gerçekleştireceğimiz YEKDER Açılış Programı'na davetlisiniz.

İlke, İslam İktisadı Araştırma Merkezi'ni (İKAM) Kurdu
19 Ağustos 2017

İLKE, İslami iktisat zemini arayışının bir neticesi olarak İslam İktisadı Araştırmalarını daha geniş çerçevede devam ettirmek ve uzun soluklu çalışmalara zemin hazırlamak amacıyla İLKE İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM)’ni kurdu.

Din Eğitiminde Devlet-Sivil Toplum İlişkileri Masaya Yatırıldı !
19 Ağustos 2017

YEKDER Din Eğitimi Akademisi (DEA)tarafından 26 Kasım 2016 Cumartesi günü Sivil Din Eğitimi Çalıştayı düzenledi. Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde “Geçmişten Günümüze Türkiye’de Sivil Kuruluşlar ve Din Eğitimi” başlıklı panel ile başlayan çalıştay dernek merkezinde üç farklı çalışma grubunun toplantıları ile gün boyu devam etti.

Geleneksel YEKDER kahvaltısı
19 Ağustos 2017

Geleneksel YEKDER kahvaltımız, 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü Kirazlıtepe Boğaziçi Yaşam Merkezi'nde hocalarımız ve katılımcılarımızın iştiraki ile gerçekleştirildi.

Eğitimci STK’lar buluşması YEKDER’de gerçekleşti
19 Ağustos 2017

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen, Eğitimci STK’lar buluşması – 4, 14 Nisan 2016 Perşembe günü YEKDER’de gerçekleşti.