2021 Güz Dönemi İnsan ve Toplum İlm-i Hâli Eğitim Programı Tamamlandı

10 Aralık 2021

Yetişkin Eğitimleri Komisyonumuz tarafından 2021 Eylül ayında başlatılan İnsan ve Toplum İlm-i Hâli eğitim programı, 10 hafta boyunca sürdürülerek tamamlandı. Her hafta üç farklı seminerin hem online ortamda hem de dernek merkezinde yüz yüze gerçekleştirilmesiyle devam eden programın kapanışında katılımcılarla bir kahvaltı organize edildi. 


Psk. Hatice Kübra Arslan Durna’nın sunumlarıyla gerçekleştirilen "Aile İçi İletişim" seminerleri, iletişimi engelleyen faktörlerin analiz edilmesi, psikogenetik modelin ilişkilere yansıyan yönünün fark edilmesi üzerine anlatımlardan sonra bir ilişki iyileştirme uygulaması ile tamamlandı. Katılımcıların sevgilerini ifade etme biçimlerini ve ebeveyninin sevgisini gösterme biçimleriyle farklı olup olmadığını soran Durna, “Bireyin var olabileceği, ait olabileceği ve kendini gerçekleştirebileceği destekleyici bir aile çevresi, yaşam kalitesinin gelişmesine de önemli katkı sağlar.” dedi.


Nimet Yılmaz’ın anlatımlarıyla online olarak gerçekleştirilen "Kulluk Bilinci ve İlmihal" seminerleri, ilmihalin muamelat alanıyla ilgili konulara temas edilerek tamamlandı. Muamelatı kulluk-sorumluluk ilişkisinin sosyal hayata etkisi olarak tanımlayan Yılmaz, “Kur’ân’ı her gün okuyup algılayıp canlandırmak ve Kur’ân’ın bizi canlandırmasına müsaade etmek gerekiyor. Kur’ân’la irtibatımızı korumamız gerekiyor ki sosyal hayatımızı da ayetler biçimlendirebilsin.” dedi.


"Erdemli İnsan ve Aile" seminerleri Ayşe Nur Özkan tarafından gerçekleştirildi. Aile modellerinin anlatıldığı seminerlerde Özkan, zevc kavramını biri olmadan diğeri eksik kalan ayakkabı çiftine benzeterek, “Aile hayatı cennette başlasa bile hep cennetteki gibi devam etmez. İnişli yokuşlu bu yolun engelleri sevgi ve birlikle aşılabilir. Soy ile aile olunur fakat değerlerle aile kalınır. Aile olabilmek için esas olan, aynı soydan gelmek değil, aynı yolda yürüyebilmektir. Aile olmak isteyen kimselerin öncelikle sahip olduğu değerleri ortaya koymaları gerekir.” ifadelerinde bulundu.