4-6 Yaş EGP 13. Hafta Eğitimleri Gerçekleştirildi

05 Ocak 2019

YEKDER Eğitici Eğitimleri Komisyonu bünyesinde devam eden “4-6 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı” bu hafta, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Muhammet Öztabak, Uzm. Psikolog Esra Albayrak ve Dursunali Emecen’in eğitimleri ile 5 Ocak 2019 Cumartesi günü dernek merkezinde gerçekleştirildi.


4-6 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı’nda katılımcılar ilk derse, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Muhammet Öztabak’ın “Sosyal Etkinlik Planlama” konu başlıklı sunumuyla başladı. Öğrencilerle gerçekleştirilecek olan sosyal etkinliklere değinen Öztabak, “Bir sosyal etkinliğin nasıl planlanacağının ve nelere dikkat edilerek ayrıntılı çerçevisi çizilmelidir. İçerikte verilecek değer, kavram ve materyaller sınıf ortamında birbirini tamamlaması gerekir” dedi.

Programın ikinci dersi Uzman Psikolog Esra Albayrak’ın “Mahremiyet ve Cinsel İstismar” konu başlıklı sunumuyla devam etti. Toplumun ve bilhassa eğitimcilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Albayrak, “Kendilerini güvende hisseden mutlu, huzurlu, kendilerini koruma ve yönetme becerisi kazanmış her türlü sınır ihlali durumunda bunu fark ederek, bu durumla baş edebilecek donanıma sahip çocuklar yetiştirmek için mahremiyet eğitimi önemli gerekliliktir” ifadelerinde bulundu.


Haftanın son dersi Dursunali Emecen’in “Oyunlarla Eğitim” başlıklı atölyesi tamamlandı. Eğitimde oyunun öneminden bahseden Emecen, eğitim-oyun ilişkisi, oyun pedagojisi, oyun tasarımı, sınıf kültürü ve eğitsel oyun alanlarında aktarımlarda bulundu. Örneklerle atölye çalışmasını zenginleştiren Emecen, “Tırtıl Avcısı, Dıkşın ve Yazı-Tura” gibi etkinliklerle sınıf ortamında drama, beyin fırtınası ve rol oynama tekniklerini uygulayarak sunumunu tamamladı.


4-6 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı’nın dersleri 12 Ocak 2019 Cumartesi günü 14. Hafta eğitimleriyle devam edecek.