55 Farklı Şehirden 370 Katılımcı ile Ailede Din Eğitimi Programı Yaz Dönemi Düzenlendi!

09 Temmuz 2020

“Ailede Din Eğitimi Programı”nı tüm Türkiye’ye ulaştırıyoruz. 


Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülmekte olan Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP), Anadolu’nun farklı şehirlerinden gelen yoğun talep üzerine ADEP online yaz dönemi programını başlattık.


Ebeveynlerin, çocuklarına yönelik inanç, ibadet ve ahlak gelişimlerine dair yapabilecekleri çalışmalar konusunda uygulamalı bir din eğitimini sunan ADEP programı, 10 seminer şeklinde farklı konu ve konuklarla 6-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirildi.


Eğitim seminerler, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Emine Keskiner’in “İslam Geleneğinde Ailenin Eğitimsel Rolü” ve Uzm. Psk. Esra Albayrak’ın “Çocuğumu Tanıyor Muyum?: Çocuk Gelişimi” konu başlığı ile gerçekleştirildi.


Ebeveynler, teknolojik endişe yaşıyor


Türkiye’nin farklı bölgelerinden yoğun ilgi gören programda katılımcıların soruları alanında uzman eğitimcilerle tarafından cevaplandı. Eğitim boyunca gelen sorulara bağlı olarak aile ortamı, ebeveynlerin teknolojik endişeleri ön plana çıktı. Teknolojik gelişmelerin getirdiği tehlikelere karşı alınabilecek tedbirler ve erken çocukluk döneminde “güvenli bağlanma” konularında yoğunluk kazandığı gözlemlendi.


Teknolojik gelişmelere ve medyatik unsurlarla gerçekleştirilen algı yönetimine dair soruları cevaplayan Dr. Emine Keskiner, din eğitimi konusunda çocuklara örneklik sunmanın önemine dikkat çekerek teknolojinin hayata dokunan yadsınamaz faydalarının göz önünde bulundurulması gerektiğini ve ekran bağımlılığına dair kullanılabilecek tek dilin şefkat ve sevgi dili olduğunu ifade etti.


"Güvenli bağlanma"


Aile ilişkilerinin ve ebeveyn ile çocuk arasındaki ilişki konusuna değinen Uzm. Psikolog Esra Albayrak ise katılımcıların “güvenli bağlanma” konusundaki sorularını cevapladı. Albayrak, güvenli bağlanmada en önemli unsurun anne-çocuk arasındaki tensel temasın olduğunu vurgulayarak güvenli bağlanma konusunda geç kalmış ebeveynlerin telafi etme imkânına sahip olduğunu anlattı.