8-12 Yaş EGP Güz Dönemi Eğitimleri Başladı!

02 Kasım 2019

Çocuk Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde ilkokul, dini bilgiler ve değerler alanında çalışmalarda bulunan eğitimci ya da eğitimci adaylarına yönelik hazırlanan 8-12 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) güz dönemi eğitimlerine başladı.


YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Genel Sekreter Yasin Aydın ve Çocuk Eğitimleri Komisyonu Koordinatörü Ayşe Öztürk’ün birer selamlama konuşmalarının ardından güz dönemi ilk dersi Ayhan Başak tarafından tanışma etkinliği yapıldı. Ders, “Öğretim İlke ve Yöntemleri” konu başlığı ile görelik ilkesi ve takrir yöntemleriyle devam etti.


Programın ikinci dersi ise Elif Konar Özkan’ın “Çocuk Edebiyatında Dini Motifler” oldu. “Çocuk ve gençlik edebiyatı nedir, ne değildir, ne işe yarar? Gelişim özellikleri nelerdir? Dini motifler nelerdir? Fıtrat dili, estetik, çocuğa görelik nedir ve neden önemlidir?” konularını ele alan Konar Özkan, çocuk ve gençlik edebiyatında örnek kitapların incelenmesini yaparak katılımcılara uygulayacakları teknikleri aktardı.  


Programa başvuru yaparak kayıtları gerçekleştirilen katılımcılarımız arasında İlim Yayma Cemiyeti Kartal Şubesi’nden, İnsan ve İrfan Vakfı’ndan, Gönüllü Hanımlar Derneği’nden gelen öğreticilerin yanı sıra ilahiyat fakültesi, çocuk gelişimi, din kültürü, sınıf öğretmeni bölümlerini okuyan öğrenciler ve ilahiyat mezunları da bulunmaktadır. 


Eğitimci Geliştirme Programı kapsamında bu yıl eğitim veren hocaların gözetiminde yetiştirilmek üzere alan hâkimiyeti olan asistanlar verilerek deneyim kazanmaları da hedeflenmektedir.