ADEP, 2020 Bahar Dönemine Özel Oturumla Başladı!

10 Şubat 2020

Yetişkin Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde ailelerin, çocuklarının din eğitimine nitelikli katkı yapmalarını sağlamak üzere geliştirilmiş olan ADEP, bahar dönemine özel açılış programı ile başladı. Program, YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür ve Yetişkin Eğitimleri Komisyonu Başkanı Gülsüm Pehlivan Ağırakça’nın selamlama konuşmalarının ardından Doç. Dr. Bilal Yorulmaz’ın “Sinema ve Ailede Din Eğitimi” konu başlıklı özel açılış semineri ile devam etti.


Sinemanın aile üzerindeki etkisi hakkında gibi birçok konuya değinen Yorulmaz, sunumunda en çok izlenen filmlerden kesitlere yer vererek bunların nasıl değerlendirileceğini yönelik yöntemleri açıkladı. Yorulmaz, güçlü bir din eğitimine sahip olan çocukların filmlerdeki alt mesajlardan etkilenmediğini ifade etti. 


“Bilinçaltına yönelik kurgusal mesajlar veriliyor”


“Animasyonlarda ve filmlerde Hristiyanlık inancının temel prensiplerine ve Hz. İsa’nın tanrılaştırılmasına, havarilerin yaşam öykülerine hayli yer verilmektedir. Kullanılan görsel efektler ve kurgu etkileyici biçimde bir araya getirilerek toplumun zihninde yer etmektedir. Bu sayede Amerika’da birçok yapım, çocukların ve gençlerin İncil’e olan ilgisini arttırmış, İncil artık bu yapımları daha iyi anlamak için okunmaya başlanmıştır” ifadelerinde bulunan Yorulmaz, filmlere yerleştirilen dini imgelerin izleyicilerin o dine olan yakınlığını arttırdığını belirtti.


Ebeveynlerin üzerine düşen görevler hakkında bilgi veren Yorulmaz, sunumunu “Sinema başta olmak birçok örnekte önü alınamaz bir saldırı var. Sürekli bir sübliminal mesajlarla toplum hazırlanıyor. Bunlara dikkat etmenin yanı sıra önlemler de alınmalıdır” sözleriyle tamamladı.


10 hafta boyunca gerçekleştirilecek olan ADEP 2020 Bahar dönemi seminerlerinin ilki, 15 Şubat 2020 Cumartesi günü saat 17.00’de YEKDER dernek merkezinde Dr. Emine Keskiner’in “İslam Geleneğinde Ailenin Eğitimsel Rolü” başlıklı semineri ile gerçekleştirilecektir.