ADEP 2020 Güz Dönemi Yurtiçi Ve Yurtdışı Katılımcılarımız İle Başladı

21 Eylül 2020

Yetişkin Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde ebeveynlerin, çocuklarına nitelikli din eğitimi verme konusunda altı yıldır sürdürülen “Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP)”, zengin içeriği ile yeni döneme başladı. Yurtiçi ve yurtdışından katılımcıların dahil olduğu program, 11 hafta boyunca uzaktan eğitim ile gerçekleştirilecek.


YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen Ailede Din Eğitimi Programı, 2020 Güz Dönemi’nde seminerlerini online olarak gerçekleştiriyor. YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür ve YEKDER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça’nın selamlama konuşmalarının ardından Dr. Emine Keskiner, “İslam Eğitiminde Ailenin Eğitimsel Rolü” başlıklı semineri ile programın açılışını yaptı.


“Ebeveynler çocuklarının mahremiyeti konusunda endişeli”


Klasik İslam düşünürlerinin İslam eğitimi hakkındaki görüşlerinin de aktarıldığı seminerde Keskiner, çocukların yaratılış fıtratına uygun olarak eğitilmesindeki önemli detayları aktardı. Seminer sonunda ebeveynlerin sorularına yer verilen programda ebeveynlerin mahremiyet konusundaki endişeleri konuşuldu. 


Dr. Emine Keskiner, ebeveynlerin mahremiyet konusundaki sorularına “Çocuklarımıza sınırlar koymak onların mahremiyet alanını ihlal ettiğimiz anlamına gelmez. Mahremiyet eğitimi, özü itibariyle çocukların kişisel alanlarını kendisine zara verebilecek müdahalelerden korumayı öğrenmesi temeline dayanır. Aksine bazı sınırlar, mahremiyet gereği konulmalıdır.”