ADEP 2021 Bahar Dönemi İlk Semineri Gerçekleştirildi

08 Şubat 2021

Aileleri çocuklarına din eğitimi verme ve çocukların dini gelişimini destekleme konusunda yetkinleştirmek üzere YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP), 2021 Bahar Dönemi seminerlerinin ilki Dr. Emine Keskiner’in “İslam Geleneğinde Ailenin Eğitimsel Rolü” başlıklı sunumu ile gerçekleştirildi.


YEKDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Yetişkin Eğitimleri Komisyonu Başkanı Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça’nın selamlama konuşmasının ardından söz alan Dr. Emine Keskiner, yeni seminer döneminin hayırlara vesile olmasını dileyerek “İslam’a göre eğitimin gayesi, salih insan yetiştirmektir. Salih insan; Allah’a inanan, Allah’tan başkasına gönül bağlamayan, O’nu her şeyden çok seven, açık ve gizli şirkten kaçınan, iyi düşünen, iyiliğe teşvik eden kişidir. ” cümleleriyle sunumuna başladı. 


Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken işe kendilerinden başlamaları gerektiğine vurgu yapan Keskiner; genişlikte ve darlıkta sadaka vermeyi, öfkelendiğinde öfkeyi yenmeyi, başkasının ayıbını örtmeyi, gıybetten sakınmayı, yakın çevreyi hoş tutmayı öğütleyen Gazzali’nin sözleri ile “Allah’ın ahlakıyla ahlaklanma”ya vurgu yaparak tavsiyelerde bulundu. 


Seminer sonunda ebeveynlerin sorduğu soruları cevaplayan Keskiner; aile yapısının çeşitlerine göre çocuk yetiştirmedeki kolaylıklara ve zorluklara değindi.


11 hafta boyunca her Cuma 21.00’de online olarak gerçekleştirilecek olan seminerler, 9 Nisan Cuma günü sona erecek.