ADEP 2021 Güz Dönemi Tamamlandı

15 Kasım 2021

Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) 2021 Güz Döneminde yeni bir program takvimiyle katılımcılarıyla buluştu. Altı hafta şeklinde programlanan 11 seminer, alanın uzmanları tarafından hem çevrimiçi hem de yüz yüze olarak sunularak tamamlandı. 


Çocuklarının dini gelişimini desteklemekte zorlanan ebeveynlerin bu konuda takviye aldığı ADEP’te “Çocukların Ahlaki Gelişimini Nasıl Destekleyebilirim?” başlığını Emine Tuğba Demirci sundu. Ahlaki gelişimin, yaşla değil farkındalık ve bilinçle gerçekleştiğini vurgulayan Demirci, çocukların ahlaki gelişimini güçlendirme konusunda ebeveynlerin örnekliğinin önemli olduğunu anlattı. 


Doç. Dr. Bilal Yorulmaz’ın “Medya ve Ailede Din Eğitimi” başlıklı sunumunda ebeveynlerin medyayla olan ilişkisinin aile içi iletişimi etkilediği anlatıldı. Dijital platformlardan örnekler vererek bu unsurların aile içinde geçirilebilecek kaliteli zamana ket vurduğunu aktaran Yorulmaz, yaşanılan anın tekrar gelmeyeceğini ifade etti.


“Çocukların Kur’ân-ı Kerim Eğitimine Nasıl Yardımcı Olabiliriz?” sunumuyla Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça, çocukların zihinsel gelişimine uygun Kur’ân eğitiminin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler paylaştı.


Saliha Kızılkaya, sunumunu “Çocukların Dini Gelişimi Açısından Ev Ortamının Düzenlenmesi” konusunda ebeveynlere bir perspektif kazandırmak üzere gerçekleştirdi. Ev ortamı ile kastedilenin ailenin bütün sosyal çevresi; alışveriş yaptığı esnaf, komşuları, akrabalık ilişkileri vs. olduğunu vurgulayan Kızılkaya, ebeveynin çocuk için uygun bir ortam oluşturmakla mükellef olduğunu aktardı. 


Aile İçi Etkinlik Rehberi kitap setinin editörleri arasında yer alan Kevser Şenel Yılmaz, “Ebeveynlerin Kullanabilecekleri Yazılı, Görsel ve İşitsel Kaynaklar” başlıklı sunumunda kitap içeriğinden etkinlikler paylaştı. Kullanılacak materyallerin çocukların belleğinde önemli izler bırakacağını ifade eden Şenel Yılmaz, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yollarını anlattı.