ADEP 3. Dönem Derslerine Başladı

20 Kasım 2017

Yeni döneme hızlı bir hareketlilik ile başlayan “Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP)” Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER)’nde derslerine başladı. 17 Kasım 2017 tarihinde ilk dersini gerçekleştiren ADEP, her Cuma derslerini gerçekleştirmeye devam edecek.

Anne-baba, eğitimci ve öğrencilerin yoğun katılım sağladığı programın ilk dersinde tanışma ve programa dair konuşmalar gerçekleşti. Çocukların tabî bir din eğitimine muhatap olabilmesi, buna aşinalık kazanması için püf noktaların aktarıldığı derste “Çocuğun eğitiminde sorumluluk anne babaya aittir” başlığı ile ailenin önemine vurgu yapıldı. Anne-babanın dikkat etmesi gereken temel noktalara iktibas edildi. Katılımcıların soruları ve beklentileri dinlenildi.

“Ailene namazı emret; kendin de ona sabırla devam et! Senden rızık istemiyoruz; biz seni rızıklandırıyoruz. Güzel sonuç takva sahiplerinin olacaktır.” (Taha Suresi, 132. Ayet) ayeti üzerinde konuşan eğitimci Gülsüm PEHLİVAN AĞIRAKÇA: “Ayette geçen “kendin de ona sabırla devam et” metni bizlere bir yol işaret etmektedir. Örneğin: çocukları namaza alıştırmak istediğimiz zaman öncelikle kendimizin bu ibadete devam etmesi gerekmektedir. Kendi yapmadığımız bir işi başkasından beklediğimiz zaman tesirsiz olduğumuzu ayet ile de anlamış bulunmaktayız” ifadelerini katılımcılara aktardı.

Yetişkinlerin kendi dini gelişim ve yargılarını daha yakından tanımalarına fırsat verecek soruların yer aldığı bir form dağıtılarak ilk haftanın dersi sonlandırıldı.