ADEP Eğitici Eğitimleri Programının Sertifikaları Dağıtıldı

01 Temmuz 2020

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER), İstanbul İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Kadın ve Aile Gençlik Merkezi (TDV KAGEM) iş birliği ile diyanet personellerine yönelik düzenlenen 10 haftalık Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) modelleme çalışmaları, sertifika takdim töreniyle tamamlandı.


YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde ebeveynlerin çocuklarına yönelik inanç, ibadet ve ahlak gelişimlerine dair yapabilecekleri çalışmalar konusunda uygulamalı bir din eğitimi olarak başlatılan ADEP, modelleme çalışmaları ile yaygınlaşmaya devam ediyor.


Sosyal mesafe ve maske tedbirleri alınarak Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) İstanbul Şubesinde düzenlenen sertifika töreni, YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı ve TDV KAGEM İstanbul Şube Müdürü Ayşenur Kapusuz’un birer selamlama konuşmasıyla başladı. 


“Eğitim boyunca edinilen bilgileri, sahaya aktarma vakti gelmiştir”  


Yaşanan pandemi sürecine rağmen faaliyetlerini video konferans yöntemiyle devam ettiren herkese teşekkürlerini sunan İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, "Aile ve Din Eğitimi, belki de üzerinde en çok konuşulması gereken konulardandır. Ailenin önemli olduğundan bahsedilmesine rağmen içerisini dolduracak şeyler maalesef yapılmıyor. Aile kurumunun maruz kaldığı tehditleri yok etmeye yönelik somut çalışmalar yapılmıyor. ADEP programlarının, hem ailenin önemine hem de modern dönemde ailenin maruz kaldığı tehlikeleri bertaraf etme adına içi doldurulmuş adımlar olarak değerlendiriyorum” ifadelerini kullandı. Somut çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu aktaran Maşalı, “Soyut değerlendirmeler, sloganik ve aforizmatik ifadelerle değil sahaya inen, alanın problemleriyle ilgilenen arkadaşlara ihtiyacımız var. Yapılan bu eğitimler sonucunda hangi problemlere ne şekilde yaklaşmak gerektiği noktasında bilgi birikim sahibi olan arkadaşların sorunlara el atma vakti gelmiştir” dedi.


YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’ya, TDV KAGEM’e ve katılımcılara teşekkürlerini dile getirerek, “ADEP bizim kıymet önem verdiğimiz bir çalışma. Hem dernek merkezimizde seminerler şeklinde uyguladığımız hem de Anadolu’da yaygınlaştırmaya çalıştığımız bir program oldu. Eğitimlerimiz, bu iş birliğiyle beraber İstanbul Müftülüğü bünyesinde farklı ilçelerde de yapılmaya çalışılacaktır” ifadelerini kullandı.


Pandemi kapsamında uzaktan eğitim metoduyla seminerlerin devam ettiğini aktaran Özgür, “Pandemi tedbirleri kapsamında çevrimiçi eğitime geçmek bizlere farklı imkânlar sağladı. Aile gibi bir kuruma din eğitimi başlığıyla yaklaşmanın ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu, başta annelerimiz olmak üzere babalarımızın veya anne ve baba adaylarının bu çalışmaya gösterdikleri ciddi ilgi neticesinde görmüş olduk” dedi.


Program, eğitime katılan 33 diyanet personeline sertifikalar takdim edilerek sonlandı.