ADEP, Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Rabia Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde!

10 Ocak 2019

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) çalışmaları kapsamında, Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Rabia Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 10 Ocak 2019 tarihinde YEKDER Yetişkin Eğitimleri Koordinatörü Emine Tuğba Demirci’nin “Çocuğun Ahlaki Gelişimini Nasıl Destekleyebilirim?” konu başlıklı seminer sunumu ile gerçekleştirildi.


Seminere ahlak kelimesinin etimolojisi ve tarihi süreç içerisindeki değişimini ele alarak başlayan Demirci, daha sonra ailede çocuğun ahlaki gelişimini doğru destekleme adına yapılması gerekenleri aktardı. Çocuk ile iletişimde sevgi kanalının aranıp bulunmasıyla beraber sağlıklı bir ev ortamının oluşturulması ile mümkün olacağını belirten Demirci, “Böyle bir ortamın da ancak nitelikli beraberlikler ile sağlanabilir” dedi. Ortamın oluşturulması için “Aile Saati” uygulaması hakkında ve ebeveynlerin beraber yapılabileceği etkinlik örnekleyerek açıklayan Demirci, “Bu etkinlikler yapılırken aile fertlerinin dikkatlerini birbirlerinin üzerine yoğunlaştırmaları gerekir” ifadesinde bulundu.


Demirci, ebeveynliğin ve dahi eğitimin bir ömür boyu devam eden bir süreç olduğunu vurgulayarak çocukları doğru rol modeller, eğitim kurumları ve STK’lar ile tanıştırmanın ahlak eğitimindeki yerine ve önemine dikkat çekerek seminerini tamamladı.