ADEP Modelleme Çalışmaları Devam Ediyor

19 Şubat 2020

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP), modelleme çalışmaları kapsamında 14-16 Şubat 2020 tarihlerinde düzenlenen “ADEP Eğitici Eğitimi” seminerleri YEKDER dernek merkezinde gerçekleştirildi.


YEKDER, İstanbul İl Müftülüğü ve TDV KAGEM işbirliği ile gerçekleştirilen protokol çerçevesinde müftülük personellerine yönelik düzenlenen eğitimlere, 32 kişilik bir grup katılım sağladı. Alanında uzman kişilerin araştırma raporlarını ve tecrübelerini aktarmasıyla nitelik kazanan eğitim programı, YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Yetişkin Eğitimleri Komisyonu Başkanı Gülsüm Pehlivan Ağırakça, TDV KAGEM İstanbul Şube Müdürü Ayşenur Kapusuz’un selamlama konuşmalarıyla başladı.


Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Alpaydın’ın “Programın Felsefesi, Geliştirilmesi ve Sahaya Taşınması” konu başlıklı açılış semineri ile programın ortaya çıkışı ve gelişim süreci anlatıldı. Alpaydın’ın ardından 29 Mayıs Üniversitesi Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça’nın ADEP seminerlerinde karşılaşılan durumlar hakkında bilgi ve tecrübelerini aktardığı “ADEP Atölye” çalışması ile üç gün süren programın ilk günü tamamlanmış oldu. 


Program ikinci gününde; İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Sunar ve Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Doktora Öğrencisi Merve Akkuş Güvendi’nin “Toplumsal Değişim Karşısında Aile”, ; İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Arş. Gör. Latif Karagöz’ün “Postmodern İnsanın Psikolojisi” ve Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Halil Üçer’in “İnsan Nedir?” konu başlıklı sunumları ile devam etti. Üçüncü günde ise, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Emine Keskiner’in “İslam Eğitiminden Ne Anlamalıyız?”, FSMVÜ Öğretim Üyesi Dr. Tuba Hacer Korkmaz’ın “İnsanın Yaşam Evrelerinde Mükellefiyet ve Eğitim” başlıklı seminerleri ile eğitim tamamlandı.


ADEP seminerlerine de gözlemci olarak katılan aday eğitimciler, seminerler sonunda sertifika alarak ADEP seminerlerini farklı merkezlerde gerçekleştirebilecekler.