ADEP Sekizinci Hafta Eğitiminde “Ahlak Eğitimini” İşledi

23 Aralık 2019

Yetişkin Eğitimleri Komisyonumuz tarafından düzenlenen Ailede Din Eğitimi Programı’nda (ADEP) bu hafta Dr. Bilal Yorulmaz’ın sunumu ile “Çocukların Ahlak Gelişimini Nasıl Destekleyebilirim?” konu başlıklı semineri dernek merkezinde gerçekleştirildi. 

Sunumunda günlük hayatta karşılaşılan durumlardan örnekler vererek katılımcıların da görüşlerini alan Yorulmaz, ahlak eğitiminde üç temel yöntemden bahsetti. Çocukları değerler hakkında bilgilendirmek (nasihat etmek), örnek olmak, teşvik etmek ve övmek yöntemlerini açıklayan Yorulmaz, “Bunların en önemlisi örnek olmak ve teşvik etmektir. Ebeveynler çocuklarında olumsuz bir davranış gördüğünde bunu hemen görmemeli, çocuğunun yüzüne vurmamalıdır. Farklı kişiler ve olayların üzerinden nasihat verilmesi daha etkili bir yöntem olmaktadır” dedi.

YEKDER dernek merkezinde gerçekleştirilen Ailede Din Eğitimi Programı’n tamamlanmasına son iki seminer kaldı. 4 Ocak 2020 tarihinde tamamlanacak programın son iki semineri; Dilek Özkan Kısa’nın sunumuyla “Çocukların Kur’ân-ı Kerim Eğitimine Nasıl Yardımcı Olabiliriz? ve Kevser Şenel Yılmaz’ın sunumuyla “Ebeveynlerin Kullanabilecekleri Yazılı, Görsel ve İşitsel Kaynaklar” eğitimleri gerçekleştirilecek.