ADEP’te Bu Hafta “Çocukların Dini Gelişiminde Ev Düzeni”

13 Aralık 2018

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen Ailede Din Eğitimi Programı beşinci hafta semineri, 12 Aralık 2018 Çarşamba günü Emine Tuğba Demirci’nin “Çocukların Dini Gelişiminde Ev Düzeni” konu başlıklı sunumu ile dernek merkezinde gerçekleştirildi.


“Dinî terbiye diğer tüm terbiyeler gibi, aile ocağında edinilir” sözüyle seminerine başlayan Demirci, evde dini atmosferi oluşturacak etmenlerden “tutumlar” ve oluşturulması öngörülen "telkinler" konularını açıkladı. Demirci, hane halkının birbiriyle olan iletişimine, hak ve sorumluluklarına değinerek huzurlu bir ev ortamının din eğitimi açısından önemine dikkat çekti. Mekân, zaman ve ev ortamında uygun dil kullanımından bahseden Demirci, “Zamanı düzenlemek için bize yardımcı olacak belirli vakitleri namaz, oruç, zekât, hac, Kuran’ı Kerim’e geçiş merasimi, hatim duası, doğum ve taziye olarak örnek verilmedir. Mekân düzeninde cemaatle namaz için evin ibadete uygun olmasını, havlu, misvak, seccade ve tespih gibi eşyaların çocukların ulaşabileceği yerlerde olmasını, mübarek zamanlarda ikram hazırlanması önemlidir. Kullanılan dilin insan hayatını inşa edici yönüne unutulmamalıdır.  Örneğin; inşallah, hasbunallah, subhanallah gibi kavramların çocuğun dini tasavvuruna etkisi büyüktür” ifadelerini kullandı.


Demirci, son olarak bir Müslüman’ın ev ortamı her şekliyle sade olduğu, fertlerinin huzur bulduğu ve İslam'ın kokusunun duyulduğu yuvalar olması gerektiğini belirterek sunumunu tamamladı.