Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) Yeni Dönemde de Yoğun Katımla Başladı

16 Kasım 2018

YEKDER yetişkin eğitimleri kapsamında yürütülen Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP), Güz dönemi programı 14 Kasım Çarşamba günü ebeveynlerin, öğretmenlerin, din eğitimcilerinin ve gençlerin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. 


Selamlama konuşmalarının ardından program, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi ve YEKDER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça'nın ''İslam Geleneğinde Ailenin Eğitimsel Rolü'' konu başlıklı semineri ile devam etti.  Ailede Din Eğitimi Programının amaç ve gayelerini katılımcılarla paylaşan Pehlivan Ağırakça, İslam'da aile kavramının öneminden bahsetti. Çocuk sahibi olmanın getirdiği en büyük sorumluluğun onun maddi ve manevi eğitimi olduğuna dikkat çektiği konuşmasını ''Aile, din eğitiminde ilk ve en önemli çevredir'' başlığının detayları ile sürdürdü. Sağlıklı bir din eğitimi için ailenin yapısı, aile ortamı, ebeveyn tutumları, ebeveynin model olma sorumluluğuna vurgu yapılan konuşmada, din eğitiminin temelinin duygu olduğu ve çocukken fıtri olan din duygusu ortaya çıkarılmazsa dini bilgilerin kazandırılması ve davranışa yansıtılmasında zorluklarla karşılaşılabileceği hatırlatıldı. Çocuğun gelişim evrelerinin takibinin yapılması ve buna orantılı din eğitiminin sağlıklı bir şekilde verilmesinin üzerinde duran Pehlivan Ağırakça, çocukların din eğitiminin üç yönlü (İman Eğitimi, İbadet Eğitimi, Ahlâk Eğitimi) olarak ele alınması gerektiğinden bahsetti.  Ebeveynlere tavsiyeler ve etkinlik önerilerinde bulunarak seminer sonlandırıldı. 


Yoğun katılımlarla gerçekleştirilen Ailede Din Eğitimi Programı uzman sunucuları ve aşağıda verilen başlıklar ile her hafta Çarşamba günü saat 14.00’ de gerçekleştirilecek olup 10 hafta sürecektir.


1

14 Kasım

AÇILIŞ

İslam Geleneğinde Ailenin Eğitimsel Rolü

 

Dr. Gülsüm PEHLİVAN AĞIRAKÇA

2

21 Kasım

Çocuğumu Tanıyor muyum?: Çocuk Gelişimi

 

Uzm. Psk. Esra ALBAYRAK

3

28 Kasım

4

5 Aralık

Ebeveyn Tutumları ve İletişim

 

Uzman Psk. Danışman Mehmet KONUK

5

12 Aralık

Çocukların Dini Gelişimi Açısından Ev Ortamının Düzenlenmesi ve Evde Yapılabilecek Etkinlikler

 

Dr. Gülsüm PEHLİVAN AĞIRAKÇA

6

19 Aralık

Çocukların Kur’an-ı Kerim Okumayı Geliştirmesine Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Emine Tuğba DEMİRCİ

7

26 Aralık

Çocukların İman Gelişimini Nasıl Destekleyebiliriz?

Dr. Gülsüm PEHLİVAN AĞIRAKÇA

8

2 Ocak

Çocukların İbadete Teşviki ve İbadet Alışkanlığının Kazandırılması

 

Doç. Dr. Cemil ORUÇ

9

9 Ocak

Çocukların Ahlaki Gelişimini Nasıl Destekleyebilirim?

 

Dr. Bilal YORULMAZ

 

10

16 Ocak

Ebeveynlerin Kullanabilecekleri Yazılı, Görsel ve İşitsel kaynaklar

 

Elif KONAR ÖZKAN