Aileler, Gelişen ve Değişen Dünya Gündemini Yakından Takip Ediyor

04 Mart 2021

YEKDER, İnsan ve Toplum İlm-i Hâli eğitim programı kapsamında yetişkin eğitimlerine getirdiği yeni soluk ile gelişen ve değişen dünya gündemini ailelere aktarmaya devam ediyor. “İslam Kültür Başkentleri”, “Kıssalar Rehberliğinde İnsan ve Toplum”, “Dijital Çağda Medya ve İnsan”, “İnsan Fıtratı ve Yaşam” seminerleri ile yetişkinlerin yeni bir gündem oluşturmasına yardımcı olunan programda dünyadaki gelişmeler hakkında bilgiler verilerek Türkiye’deki yansımaları ele alınıyor. 


“İslam Kültür Başkentleri” seminerlerinde Hilal Ferşatoğlu ile Bağdat’ı, Kahire’yi, Endülüs’ü tanıyan katılımcılar, sanal ortamda her bir şehrin yükselişine yeniden şahit oldu. Her hafta farklı bir şehrin anlatıldığı seminerlerde bahsedilen toprakların İslam ile altın çağını yaşamış olduğu gözler önüne serildi. 


Ayşe Nur Özkan, “Kıssalar Rehberliğinde İnsan ve Toplum” seminerleriyle kıssalardaki güncel hayata temas eden mesajlara yer verdi. Hz. Adem kıssası örnekliğinde nefs-şeytan-ruh üçgeninde var olma mücadelesinin temel dinamiklerini fark eden katılımcılar Hz. Musa’nın anlam arayışında güncel hayatlarına dair çıkarımlarda bulundu. Hz. Adem kıssasını anlatırken iki dünya arasındaki bağı koruyarak “Var olma”ya vurgu yapan Özkan, Hz. Musa kıssasında “İnsan davranışlarında olumsuz sosyal çevre mazeretinin yersiz olduğunu gösterir Hz. Musa. Çünkü peygamberler kötü olana eklemlenmezler. Kötü zamanlar iyi insanlarla daha iyi insanların birbirinden ayrılmasını sağlar. Doğru yönetilebildiğinde insanın zaafları en güçlü yanı olur.” ifadelerini kullandı. 


“Dijital Çağda Medya ve İnsan” seminerleri ile her hafta medyanın ve dijital çağın farklı bir yönüne temas eden Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Türkiye’de medya kullanımına dair bilgiler verdi. Sonrasında katılımcılara “Medyada kullanıcı mıyız, kullanılan mı?” sorusunu yönelterek medyaya dair farkındalık oluşturdu. Medyanın çocuklar üzerindeki etkilerini ele aldığı seminerde medyada yer alarak şöhret olan çocukların zamanla nasıl olumsuzluklar yaşadığını anlattı.


Dördüncü haftasını tamamlayan program, katılımcıların yoğun ilgisiyle devam ediyor.