ASP Aylık Seminerinde “Estetik mi İhsan mı?” Konusu Konuşuldu

12 Ocak 2019

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen Aşamalı Seminerler Programı (ASP) kapsamındaki aylık seminerlerde bu ay, Hayrunnisa İstekli’nin “Estetik mi İhsan Mı?” konu başlıklı sunumu 11 Ocak 2019 Cuma günü dernek merkezinde gerçekleştirildi.


Seminerine Rönesans sonrası modern ve postmodern görseller ile başlayan istekli daha sonra estetik kelimesinin etimolojisine değindi. Kelimenin kökeninin antik Yunan kaynaklı olduğunu belirten İstekli,  Arapça’da bu kelimeyi  “İlmu’l Cemal, Cemaliyyat”  kavramlarının karşıladığını söyledi. İstekli, Osmanlı’da ise estetik kelimesine karşı “İlmu’l Hüsn” kavramının kullanıldığını bunun da Peygamber Efendimizin Cibril Hadisinde geçen “ İhsan” ile yakın bağa sahip olduğu ifadesinde bulundu.


Konuşmasında estetiğin Müslüman sanatçı açısından seyredilecek bir şey olmadığı, yaşanacak bir hal olduğu, sanatçı ile eseri arasında olması gerektiğine değinen İstekli, “Şu an Müslümanların bir estetik algılarının oluşamaması kendi zihin ve gönül dünyalarının başkaları tarafından yönlendirildiği sebebine dayanıyor” dedi. Cemil Meriç’in “Akıllı insan maruz kalan değil, tercih edendir” sözünü paylaşan İstekli sunumunu, “İhsan”ın tercih ederek Cenab- ı Hakk’ın rızası için tüm yaratılanla doğru ilişkiye girmek olduğu ifadesiyle sonlandırdı.