ASP’de Mescid-i Haram-Kâinatın Kalbi Konuşuldu

01 Aralık 2018

Aşamalı Seminerler Programı (ASP) kapsamında düzenlenen aylık seminerler etkinliği, Zeynep Ayhün Özbek ve Nadir Özbek’in “Mescid-i Haram-Kâinatın Kalbi” başlıklı sunumuyla 30 Kasım 2018 Cuma günü dernek merkezinde gerçekleşti.


“Gerçek şu ki; insanlar için yapılmış olan ilk ev, âlemlere bir hidayet ve bir bereket kaynağı olan Mekke’deki evdir.” (Âl-i İmran, 3/96.) ayetiyle selamlama konuşmasını yapan Zeynep Ayhün Özbek’in ardından Nadir Özbek, Mescid-i Haram’ın tarihi gelişim süreçleri hakkında bilgi verdi. Kâbe’nin birçok kez tamirattan geçtiğini ve fiziki yapısında da değişimlerin yapıldığı buna rağmen değişmeden kalan yegâne şeyin Kâbe’nin sınırları ve Hacer’ül Esved adındaki mübarek taş olduğunu ifade eden Nadir Özbek sunum boyunca video ve görsellerle konuyu detaylandırdı. Özbek, Kâbe’ye verilen; Beytullah, el-Beytü'l-atik, el-Beytü'l-haram, el Beytü'l-muharrem, el Mescidü'l-haram, el Beytü'l-ma'mür, el Meş'arü'l-haram, Beniyye, Büsak, Nabiye, Nadire gibi adların da etimolojik köklerine değinerek bu mukaddes yerin öneminden bahsetti.


Katılımcıların sorularını cevaplayan Özbek, seminerin sonunda Kâbe’nin ibadet maksadıyla Allah için kurulmuş ilk ev olma özelliğinden yola çıkılarak mü’minleri birleştirici yönü üzerinden dilek ve temennilerde bulundu.