Çocukların Ahlaki Gelişimini Nasıl Destekleyebilirim?

15 Nisan 2020

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu, online eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor. Eğitimlerde bu hafta, Aşamalı Seminerler Programı, İslam Eğitimi Okumaları ve Ailede Din Eğitimi Programı gerçekleştirildi.


Hafta içi dört gün süresince devam eden Aşamalı Seminerler Programının Tefsir dersinde Ahzab Suresi, Hadis dersinde “tevekkül” kavramı, Hulefâ-yı Râşidîn dersinde Hz. Ali’nin şahsiyeti, Kırık Meal dersinde ise Haşr Suresi işlendi. 


Her hafta Cuma günü, Dr. Emine Keskiner ve Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça’nın yönetiminde gerçekleştirilen İslam Eğitimi Okumaları’nda bu hafta, modern dönemde yazılmış İslam eğitimi eserleri müzakere edildi. 


Haftanın cumartesi ve pazar günleri devam eden Ailede Din Eğitimi Programı seminerlerinde ise bu hafta Doç. Dr. Bilal Yorulmaz’ın “Çocukların Ahlaki Gelişimini Nasıl Destekleyebilirim?” ve Saliha Kızılkaya’nın “Çocukların Dini Gelişimi Açısından Ev Ortamının Düzenlenmesi” başlıklı sunumları gerçekleştirildi. Sunumunda ebeveyn davranışlarının çocuklara örnek olması gerektiğine vurgu yapan Yorulmaz, ebeveynlere çocuklarına nasihat verirken nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı. Kızılkaya ise, “Bir Müslümanın evi ibadetlerini kâmil bir şekilde eda ettiği, diğer salih amellerini ihlas ile ifa ettiği ve güzel ahlakı sergilediği evdir.” Vurgusunu yaparak zaman ve mekân açısından ev ortamının düzenlenmesinde ebeveynlere düşen sorumlulukları ele aldı.