Eğitimci Geliştirme Programı Eğitimleri Devam Ediyor

18 Mart 2019

YEKDER Eğitici Eğitimleri Komisyonu bünyesinde devam eden “4-6 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı” Uzm. Psikolog Esra Albayrak ve Arzu Güzin Terzi’nin dersleriyle “7-14 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı” Dilşad Ülkü Sunar ve Şerife Alcan’ın dersleriyle ile 16 Mart 2019 Cumartesi günü dernek merkezinde gerçekleştirildi.


4-6 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı’nda bu hafta Esra Albayrak’ ın Rehberlik dersi ile başladı. Albayrak, beyin gelişiminde kritik dönemler, erken dönemde ilişki sistemlerinde farkındalık konularına değindi, çocuk eğitimde oyun ve cezanın işlevselliğinin önemini vurguladı. Programın ikinci dersi Arzu Terzi ile Ses Temelli Elif-Bâ oldu. Terzi, “Elif” ve “Lam” harflerinin öğretim metotları üzerinde durdu. Öğretimde kullanılacak oyunlar örnek olarak sınıfta katılımcılarla gerçekleştirildi. 


7-14 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı’nın ilk dersi Dilşad Ülkü Sunar ile Çocuk Edebiyatı oldu. Sunar, çocuk edebiyatının tarihsel süreci ve metin türlerini örnek metinler üzerinden ele aldı. Çocuk edebiyatının çocuklara kazandırdıklarını, hayatlarına olan etkisi üzerinde durdu. Şerife Alcan ile sosyal etkinlik ile programın üçüncü haftası tamamlandı. Alcan, Sosyal Etkinlik dersinde, bir etkinlik planlanlanırken öncesi, sırası ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları belirtti. Etkinliğin yaş gruplarına göre planlanmasının gerektiğini vurguladı. 


EGP eğitimleri sezon boyunca cumartesi günleri dernek merkezinde gerçekleştirilecek seminerlerle devam edecek.