Eğitimi Keyifli Hale Getiren Dört Oturumluk Atölye Programı Gerçekleştirildi

23 Aralık 2020

“YEKDER Öğretmen Atölyeleri” çerçevesinde düzenlenen “Eğitimde Teknolojik Uygulamalar” atölyesi yurtiçi ve yurtdışından yoğun ilgi gördü. Din eğitimi alanında görev yapan öğretmenlerin yanı sıra farklı branşlarda öğretmenlik yapan 88 eğitimci ile atölye çalışması gerçekleştirildi.


Ayşe Öztürk ve Ruşen Yavuz tarafından gerçekleştirilen atölyemiz, eğitimi keyifli hale getirecek, online eğitimde kullanılabilecek olan, öğretmen ve öğrenciyi rahatlatacak uygulamaları içeren dört oturumluk atölye çalışması düzenlendi.


Atölyenin ilk gününde LearningApps ve Wordwall siteleri tanıtılarak oyunların nasıl hazırlanabileceği uygulamalı olarak gösterimi ile başlanan program, ders sunumlarını kolaylaştıracak Padlet sitesinin kullanımı ile devam etti. Uygulamalı olarak nasıl dijital pano hazırlanabileceği gösterildi. Atöyenin sonunda her katılımcıdan ikişer oyun örneği talep edilerek verilen ödevlerin takibi birebir yapıldı. Uygulama ödevlerinde sıkıntı yaşadyan katılımcılara, atölye dışında eğitimciler tarafından dönüş sağlanarak destek verildi. 


Katılımcılar, atölyenin ikinci gününde ise afiş, infografi, sertifika gibi tasarımsal süreçleri öğrenebilecekleri “Canva” uygulaması ile tanıştı. Çalışmanın devamında PowerPoint uygulaması ile online derslerde kullanılabilecek oyun ve etkinlik örnekleri gösterildi. 


Daha pratik çalışmaların yapılabilmesi için ayrıca mobil cihazlar üzerinde, çekilen videoların kurgulanması, biçimlendirilmesi, özel efektlerin uygunlaması gibi eğitimleri eğlenceli hale getirecek video düzenleme programı olan Quik uygulaması tanıtıldı. Quik ile hazırlanabilecek, videoların önemi ile ilgili paylaşımlar yapıldı. 


Atölyemiz katılımcılara din eğitiminde kullanabilecekleri 200 oyun arşivinin paylaşılmasıyla sona erdi.