Eğitimin Bir Parçası, Sosyal Etlinlik

13 Nisan 2020

Çocuk Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen bilgi, beceri ve vizyon kazandıran uygulamalı din eğitimi programı “Eğitimci Geliştirme Programı (EGP)”, eğitimlerine online devam ediyor. 


Eğitimci Geliştirme Programı’nın online eğitimleri, tüm dünyada yaşanan pandemi salgını nedeniyle örgün eğitim programından farklı olarak, hafta içi Perşembe ve hafta sonu Cumartesi günleri 15.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. 


Dolu dolu eğitim programı!


Şerife Alcan ile “Eğitimin Bir Parçası: Sosyal Etkinlik”, Ayşe Erbaş ile “Birey Olmaya Doğru / Gelişim Psikolojisi”, Ruşen Yavuz ile “Ses Temelli Elif Bâ Öğretimi - Din Eğitimine Uygun Oyun Dönüştürme ve Örnek Uygulamalar” ve Sedat Özgür ile “Siyer Özel Öğretim Yöntemleri ve Uygulama Örnekleri” konu başlıklarıyla dolu dolu bir eğitim programı gerçekleştirildi. 


Eğitimlerde neler yapıldı?


  • Eğitimin Bir Parçası, Sosyal Etkinlik dersinde etkinlik yaparken dikkat edilmesi gereken hususları açıklayan Şerife Alcan, etkinliğin eğlenceli kısmı olan oryantiring hakkında bilgi verdi.


  • Birey Olmaya Doğru / Gelişim Psikolojisi dersinde Ayşe Erbaş, 8-12 yaş dilimindeki çocukların bilişsel gelişim dönemleri, kişilik gelişimi ve Ahlak gelişimleri hakkında paylaşımlarda bulundu.


  • Ses Temelli Elif Bâ Öğretimi dersinde Ruşen Yavuz, eğitimcilere önceden verilen harflerin sunumlarını dinleyerek önemli olan noktalarda hatırlatmalarda bulundu.


  • Din Eğitimine Uygun Oyun Dönüştürme ve Örnek Uygulamalar dersinde Ruşen Yavuz, her eğitimciden din eğitimine uygun dönüştürdükleri oyun ve materyalleri dinledi. Dönüştürülen oyunların uygulanabilirliği üzerine konuşuldu.


  • Siyer Özel Öğretim Yöntemleri ve Uygulama Örnekleri dersinde Sedat Özgür, siyerle ilgili farklı yaklaşımlara göre yazılan kitaplardan bahsederek örneklemelerde bulundu. Öğrencilere Siyer anlatılırken neler yapılmaması gerektiğini vurguladı ve sonrasında çocukların dünyasında yer bulabilmesi için neler yapılması gerektiğini anlattı.