EGP, Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası Öğrencilerine Tanıtıldı

27 Aralık 2019

YEKDER tarafından uzun yıllardır sürdürülen Eğitimci Geliştirme Programı (EGP), 26 Aralık 2019 Perşembe günü Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul İl Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım programı ile 100’den fazla ülkede eğitim faaliyetleri yürüten eğitimcilere tanıtıldı.


Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul İl Eğitim Hizmetleri Uzmanı Fatih Altunbaş’ın selamlama konuşmasının ardından YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, YEKDER’in faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Özgür, “Eğitim faaliyetlerinin vazgeçilmezi olan kıymetli öğretmenlerimiz ve öğretmen adayları hızla değişen dünya ve eğitim felsefeleri karşısında eğitimcilik yeteneklerini geliştirmek için desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu minvalde, dini bilgi ve değerler alanına yönelik EGP programı ile alan çalışmasında bulunan eğitimcilere destek oluyoruz” dedi.


“Düşünen ve düşündüklerini açıkça ifade eden eğitimciler”


YEKDER Çocuk Eğitimleri Koordinatörü Ayşe Öztürk ise katılımcılara EGP’nin genel amacı ve işleyişini anlattı. Öztürk, “Din ve değerler eğitimi öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının yetkinliklerini artırarak, tutum ve davranışları bakımından erdemli, bilgili, kültürlü, şefkatli, görgülü, özümseyerek öğrenen, bilgiyi ezberlemekten ziyade hayata yaklaştıran, özgür düşünen ve düşündüklerini açıkça ifade edebilen eğitimcilerin gelişmesine katkı sağlıyoruz” dedi. Öztürk programın detaylarına ilişkin olarak şunları kaydetti:


“Öncelikle bir sınav yaparak katılımcı adayların yeterliliklerini ölçüyoruz. Sınavlar temel dinî bilgiler ile okuma, anlama ve akıl yürütmeyi ölçen yazılı sınav, Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okuma düzeyini ölçen sözlü sınav ve iletişim becerilerini değerlendiren mülakat olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Yazılı ve sözlü sınavlarda %70 başarı düzeyi beklenmektedir. Katılımcıların ders devamlılığı takip edilmekte ve sınavlara girebilmeleri devamlılığa bağlı olmaktadır. İkinci aşamaya geçme ve programı tamamlama sürecinde de çeşitli sınavlar yapılmaktadır.”


Programın sonunda EGP’ye katılım sağlayan Murat Katik ise program kapsamında iştirak ettiği çalışmaları değerlendirerek memnuniyetini dile getirdi. Avusturya’da din eğitimcisi olan Katik, “EGP’de aldığım eğitim ile öğrencilere nasıl yaklaşmam gerektiğini öğrendim. Öğrencilere dersleri sevdirerek nasıl öğretebileceğim hakkında çok önemli yöntemleri kazandım. Bunun için hem YEKDER’e hem de eğitim veren kıymetli hocalara çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.