Evde Kalarak Eğitimlerimize Devam Ediyoruz!

07 Nisan 2020

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu, bünyesinde sürdürdüğü dört farklı eğitim programına online olarak devam ediyor. 


Son dönemlerde ülkemizde ve dünyada yaşanan olumsuz hadiseler toplumun ruh ve beden sağlığını derinden etkilemiştir. Yetkililerin “Evde kal” çağrılarına kulak verilerek sosyal izolasyonun sağlandığı şu günlerde ruh sağlığının korunması, beden sağlığının korunması kadar önem arz etmektedir. YEKDER, Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen eğitimlerine online olarak devam ederek sosyal izolasyona uyan katılımcılarına eğitimlerini evde tamamlama ve verimli çalışmaların oluşturduğu manevi tatminden yararlanma imkanı sunmaktadır.


Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) ile ebeveynlerin ve ebeveyn adaylarının ailede din eğitimi yöntemlerini edinmesini sağlayan komisyon, Aşamalı Seminerler Programı (ASP) ile yetişkinlere temel İslami bilgileri aşamalı olarak kazandırıyor. ADEP Materyal Atölyesi ile ebeveynlere, çocuklarına din eğitimi verirken onları destekleyecek etkinlikler hazırlanırken ayrıca İslam Eğitimi Okumaları müzakere grubu ile modern dönemde yazılmış İslam eğitimi eserleri tahlil edilerek ebeveynlere yönelik kavram haritası oluşturulmaktadır. 


Ailede Din Eğitimi Programı’nın online eğitimleri ile katılımcılar seminerlerine kaldığı yerden devam etti. Dr. Ayhan Öz’ün sunumu ile “Çocukların İman Gelişimini Nasıl Destekleyebiliriz?” ve Dr. Ramazan Gürel’in sunumu ile “Çocukların İbadete Teşviki ve İbadet Alışkanlığının Kazandırılması” başlıklı konular ele alındı.


Aşamalı Seminerler Programı’nın online eğitimleri, örgün eğitim programından farklı olarak, hafta içi Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma günleri 12.00-13.30 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Vildan Kabataş’ın anlatımı ile gerçekleştirilen Tefsir dersinde Nur Suresi’nin tefsirine devam edildi. Asiye Ergün’ün sunumu ile gerçekleştirilen Hulefâ-yı Râşidîn dersinde Hz. Osman’ın şehit edilişi anlatıldı. Gülşen Karataş’ın anlatımı eşliğinde Riyâzü’s Salihin okumalarının yapıldığı Hadis dersinde tevekkül konusu işlendi. Nimet Yılmaz’ın anlatımı ile gerçekleştirilen Kırık Meal dersinde ise Haşr Suresi’ne başlandı.


İslam Eğitimi Okumaları müzakere grubunun online çalışmaları ile kitap tahliline devam edildi ve yapılan analizlerin yazılı metin haline getirilmesine karar verildi. 


ADEP Materyal Atölyesi online çalışmaları ile katılımcıların 2 hafta boyunca hazırladığı materyaller Kevser Şenel Yılmaz ve Doç. Dr. Bilal Yorulmaz tarafından değerlendirildi.