Diyanet Çalışanlarına Formatör Eğitimleri Kapsamında “Eğitici Eğitimi Programı” Düzenlendi

21 Ekim 2019

Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP), formatör eğitimleri kapsamında 18-20 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen üç günlük “Eğitici Eğitimi Programı” dernek merkezinde gerçekleştirildi. İstanbul İl Müftülüğü ile gerçekleştirilen protokol neticesinde müftülük personellerine yönelik gerçekleştirilen eğitimlere, 17 kişilik bir grup iştirak etti. Alanında uzman kişilerin araştırma raporlarını ve tecrübelerini aktarmasıyla oldukça verimli hale gelen eğitim programı, YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, YEKDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Yetişkin Eğitimleri Komisyonu Başkanı Gülsüm Ağırakça, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Ayşe Coşkun, KAGEM İstanbul Merkez Sorumlusu Ayşenur Kapusuz’un selamlama konuşmalarıyla başladı.


İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmettin Kızılkaya’nın “İnsanın Yaşam Evreleri Çerçevesinde Mükellefiyet ve Eğitim” konu başlıklı sunumu ile açılış semineri gerçekleşti. Kızılkaya’nın ardından Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yusuf Alpaydın’ın “Programın Felsefesi, Geliştirilmesi ve Sahaya Taşınması” konu başlıklı semineri ile üç gün süren programın ilk günü tamamlanmış oldu. Programın ikinci günü; İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Sunar ve Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Doktora Öğrencisi Merve Akkuş Güvendi’nin “Toplumsal Değişim Karşısında Aile”, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Dr. Muhammed Öztabak’ın “Doğu-Batı Psikoloji Anlayışında İnsan” ve Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Halil Üçer’in “İnsan Nedir?” konu başlıklı sunumları ile devam etti. Üçüncü günde ise, Elif Konar Özkan ve Gülsüm Ağırakça’nın “Çocuk ve Ebeveyn İlişkisi” ile Emine Keskiner ve Gülsüm Ağırakça’nın “ Çocuğun Dinî Gelişimi” başlıklı atölye çalışmaları gerçekleştirildi. 


ADEP Seminerlerine de aktif biçimde katılım sağlayan katılımcılar, seminerler sonunda sertifika almaya ve farklı merkezlerde ADEP seminerlerini vermeye hak kazanmış olacaklar.