Geleneksel YEKDER Kahvaltısında “Fütüvvet: İdeal Gençlik” Konuşuldu

08 Mayıs 2018

Her sene yılsonu YEKDER kahvaltısı olarak düzenlenen “Geleneksel YEKDER Kahvaltısı” 8 Mayıs 2018 tarihinde Mehmet Çakır Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi Kur’an-I Kerim Öğretmeni Ramazan Demirkan’ın “Kur’an- Kerim Tilaveti” ile başladı. Ardından YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Alpaydın “Hoş Geldiniz” konuşmasını yaparak YEKDER’e gönül veren dostlara teşekkürlerini sundu. ‘Fütüvvet: İdeal Gençlik’ üzerine konuşan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk; “Fütüvvet, gençlik eğitimi demektir. Fütüvvet; şehvetlerini, arzularını, hırslarını kontrol eden kişi demektir. Nefsini yenen insan demektir. Bütün bunların birleşiminde oluşan değerler sistemine verilen addır. Asırlar boyunca hem Abbasiler döneminde hem Selçuklular döneminde hem de Osmanlılar döneminde gençlik eğitiminin esasını teşkil etmiştir.” ifadelerinde bulundu.  


“İlk prensip hatayı düzeltmek”


Hüseyin Vaiz-i Kâşifi tarafından yazılan Fütüvvetname kitabından alıntılar yapan Şentürk, fütüvvet’te ilk prensip hata yapan insanın, hatasını fark edip onu düzeltmek olduğunu söyledi. Şentürk konuşmasında şunları kaydetti: “Bu kitapta ilk feta Hz. Âdem’den bahsediliyor. Nasıl ki Hz. Âdem ve Hz. Havva hata yapınca özür dilediyse, hatasını kabul edip onu telafi etmeye çalıştıysa sende aynı şekilde hata yaptığın zaman hatanı kabul edip telafi edeceksin. Kitapta ilk prensip budur. Çünkü ideal insan ve ideal genç kültürümüzde hatasız genç değildir. Kültürümüzde olan hatasını düzelten ve telafi eden gençtir. İkinci prensip, Hz. Habil feta örneğidir. Kötülüğe iyilik ile cevap veren, kötülüğe kötülük ile cevap vermeyendir. Bu kitapta sende Habil gibi ol diyor. Devamında tüm peygamberler örneği veriliyor. Örneğin Nuh peygamber gibi ‘sabırla insanları hakka davet et’ demektedir. Hz. Muhammed(sav) yolunda olan, Kur’an okuyan, İslam’ı tatbik eden bir insanın doğru yoldan ayrılması mümkün değildir. En güzel fütüvvet örneği Hz. Muhammed(sav)’dır. Ebu Abdurrahman Es-Sülemi kitabında fütüvvetin ilk kuralı ‘el muvafakat’tır. Fütüvvet kaidelerinden bir diğeri de dostlarımıza karşı nazik olmaktır.” Ailecek YEKDER faaliyetlerinin içerisinde bulunduklarını dile getiren Şentürk, YEKDER’e eğitim alanındaki öncü faaliyetleri ve hizmetleri için teşekkürlerini sundu.


YEKDER Yetişkin Eğitimleri kapsamında uygulanan Aşamalı Seminerler Programı hocalarından Emine Tuğba Demirci, Hayrunnisa İstekli, Asiye Ergün, Sema Yol, Ayşenur Kapusuz, Arzu Melek Arıkan, Gülşen Karataş, Zeynep Özbek ve Nimet Yılmaz; Mezun olan katılımcılara belgelerini takdimi ile program tamamlandı.