Gençler Bu Hafta Tarih ve Semt Gezisi Etkinlikleriyle Bir Araya Geldi!

14 Kasım 2021

Marifet Okulu’nun en önemli içerik faaliyetlerinden biri olan dış mekân kültürel gezileri “Üsküdar Semt Gezisi” ve “İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi” etkinlikleriyle başladı. 


Lise grupları rehber öğretmenleriyle geçen hafta işledikleri “Alem ve Ben” konusunu pekiştirmek için İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni ziyaret etti. Müzenin girişinde öğrencileri, Emine Çetinkaya karşıladı. Çetinkaya’nın rehberliğinde hem keyifli hem öğretici bir müze gezisi gerçekleştirildi. Merhum Fuat Sezgin’in yüksek gayretleriyle ortaya çıkan müze gençlerin oldukça ilgisini çekti. İslam Medeniyeti’nin izlerini taşıyan optik, botanik, fizik, astronomi, kimya ve tıp gibi birçok farklı bilim dalını yakından inceleyen gençler, hayal ettiklerin dışında bir bilim tarihi olduğu gerçeğiyle tanıştı. 


Lise grupları müze gezisinin ardından Gülhane Parkı’nda vakit geçirirken ortaokul grupları ise Üsküdar’daydı. Mihrimah Sultan Camii, III. Ahmet Çeşmesi, Mihrimah Sultan Külliyesi, Üsküdar Nev Mekân ve Hanım Sultanlar Müzesi’ni ziyaret ettiler. Bu ziyaretler esnasında mekânda bulunan tarihi yapılar ve eserler oryantiring etkinliği sayesinde çocuklara öğretildi. Yapılarda bulunan kuş evleri, sübyan mektepleri ve külliyenin bir yaşam merkezi oluşu gençlerin en çok dikkatini çeken unsurlardı. Böylece, bulundukları semtin tarihi miraslarını yakından keşfeden gençler tarih ve mekan algılarını güçlendirdi. Öğrenciler, günü sahilden Kız Kulesi’ne yürüyüşüyle tamamladılar.