Kur’an-ı Kerim Öğretiminde Alternatif Yöntem “Ses Temelli Elif Bâ Öğretimi”

25 Kasım 2019

Çocuk Eğitimleri Komisyonu bünyesinde çalışmaları süren 8-12 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı’nın (EGP) dördüncü hafta eğitimleri tamamlandı. 


Program kapsamında Kur’an-ı Kerim öğretiminde alternatif yöntem olan “Ses Temelli Elif Bâ Öğretimi” ele alındı. YEKDER bünyesinde geliştirilen çalışmayı Ayşe Öztürk, klasik cüzden farklı olarak geliştiren ses temelli elif bâ yöntemi ile eğitimcilerin zor olandan kolaya geçişini sağlayacağını ifade etti. Örneklendirmelerle konuyu açıklayan Öztürk, bir harfin uygulama yöntemini gösterdikten sonra sınıfı iki gruba ayırarak öğrencilere içerik hazırlanmaları için süre verdi ve onlardan harf sunumlarını aldı.


“Öğretim İlke ve Yöntemleri” dersinin son hafta eğitiminde ise Ayhan Başak, öğretmenlerin ders planı yaparken dikkat etmeleri gereken noktalara değindi. Öğretmenlerin çevre koşullarına dikkat etmesi gerektiğini ve bunun çocukların dikkatini toplamasının yanı sıra dersteki motivasyonunu ne şekilde etkilediğini anlattı. Yöntemin kontrol edilebilmesi için neler yapılması gerektiğine dair değerlendirmelerde bulunan Başak, konu anlatımında kullanılacak yabancı kelimelerin sayısına ve çok fazla yabancı kelime kullanılmasının öğrenmeyi zorlaştırdığının üzerinde durdu.