Marifetli Öğrencilerimiz Bakış Açılarını Genişletiyor!

14 Kasım 2019

Gençlik Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde çalışmaları devam eden Marifet Okulu programımızın öğrencileri bu hafta, “Evren ve Ben”, “Temizlik Adabı” ve “12 Kızgın Adam Film Tahlili” konularını ele aldı.


Ortaokul ve lise grubu öğrencilerimiz, bu hafta ilk dersini perspektif bakış temasıyla Yeşim Türkmen’nin “Evren ve Ben” konu başlıklı semineriyle gerçekleştirdi. “Evrendeki her cisim ne kadar albenisiz ya da ehemmiyetsiz görünse de görürsün bir başka şeye yanıt olsun diye yaratılmıştır. Aynı zamanda evrenin kitabı matematik dili ile yazılmıştır” ifadelerinde bulunan Türkmen, bu sayede gerçek dış dünyanın gözlenmesi akıl ile kavranabilir olduğunu söyledi. 


Sinevizyon gösterimin ele alınan “Temizlik Teması” ile marifetli öğrencilerimiz, temizlik alışkanlıklarında nelere dikkat edilmesi gerekenleri öğrendi. Temizlik alışkanlığının kazanımı için olay ve yorumla beraber beyin fırtınası yapan öğrencilerimiz, “Mikroplara Dikkat!” dedi.


Hayal gücü ve yorumlamanın beraber ele alındığı eleştirel bakış ile lise gruplarıyla “12 Kızgın Adam Film Tahlili” yapıldı. Görünenin aksi olunması durumunda hakikatin bilinmesi mümkün mü? sorusu üzerine film tahlilini yapan öğrencilerimiz; “Empati”, “Önyargı” ve “Şüphe” gibi eleştirel düşünme yöntemleriyle analizlerde bulundu.