Mukabele Geleneğinimize Online Devam Ediyoruz!

30 Nisan 2020

“Toplu yerlerde yüksek sesle hatim okunurken bilenlerin gözleriyle Kur'an-ı Kerim'i takip etmesi, bilmeyenlerin dinlemesi” anlamına gelen ve 1400 yıldır sürdürülen mukabele geleneğine her ramazan olduğu gibi bu ramazanda YEKDER gönüllüleri yoğun ilgi gösteriyor.


Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Ramazan ayı, bedenin bütün azaları ile birlikte kâinatın yaratıcısı olan Allah’a arz edildiği oruç ibadetiyle geçirilen tefekkür dolu bir aydır. Ramazanda sadaka, fitre gibi ibadetlerle de toplumsal duyarlılık artar, ümmet bilinci tazelenmiş olur. Dünyanın her yerinden Müslümanlar, kültürel öğelerinden de beslenerek Ramazanı bir şenlik havasında karşılar. Kur’an-ı Kerim’in mukabele ile okunması, çocuklar için karagöz-hacivat gibi gölge oyunlarının gösterime sunulması, tekne orucu bunlardan bazılarıdır. 


Sosyal izolasyon nedeni ile evde geçirilen süre zarfında pek çok eğitimini online gerçekleştiren YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu, online çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek ramazan mukabelesine başladı. Aşamalı Seminerler Programı’na (ASP) ara verilerek yapılan mukabele, haftanın her günü 12.00’de okunan cüzün meal mütalaası ile birlikte gerçekleştiriliyor. Yoğun ilgi ve taleple karşılanan online mukabele çalışmasında Şaziye Özkan, Nimet Yılmaz, Asiye Ergün, Gülşen Karataş, Vildan Kabataş, Halime Yıldız, Zeynep Önge gibi birçok hoca ismi yer alıyor.