Ramazan-ı Şerif’e Özel Mukabele ve Tefsir Programı Başladı

07 Mayıs 2019

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde Ramazan ayına özel mukabele ve tefsir programı 6 Mayıs 2019 Pazartesi günü dernek merkezinde başladı. Hayrunnisa İstekli’nin önderliğinde yoğun katılım ile başlayan program, mukabelede bir buçuk cüz okunduktan sonra özet tefsir sunumuna geçildi. Bütün olarak ilk inen “Fatiha Suresi” tefsirini yapan Hayrunnisa İstekli, “Herhangi bir işe koyulurken besmele çektiğimizde ne olduğumuzu da hatırlatırız. İnsan sığınmaya muhtaç bir varlıktır ve Allah kime sığınılacağını Fatiha Suresinin 2. ayetinde bildirir; Rahman ve Rahim olan Allah'a. Hamd ve Şükür kavramlarının arasındaki fark, hamd geniştir, her şekliyle Allah'a olan minnetimizi bildiririz. Hasta halimize de hamd ederiz, sıkıntıda olduğumuz halimize de. Lakin şükür yalnızca olumlu işler bize isabet ettiğinde gerçekleştirdiğimiz bir teşekkürdür” dedi. 


Bakara suresinde ilk 5 ayet mü’minlerden, 6. ve 7. ayet kafirlerden, 8 ve 20. ayet arası ise münafıklardan bahsettiğini belirten İstekli, kısaca ayetlere değinildikten sonra Hz. Adem Kıssası hakkında açıklamalarda bulundu. İstekli, “Kur'an-ı Kerim'de birçok yerde Hz. Adem Kıssasının geçtiğini ve hiç birinin birbiriyle çelişmediğine dikkat etmeliyiz. Kur'an'da İsrailoğullarından çok bahsedilmesinin en büyük sebebinin kendilerine çokça peygamber gönderilmesi ve birçok nimetin şükrünü yerine getirmemeleri olduğudur. Hz. İbrahim'in Bakara Suresi 128-129 ayetlerinde ki ‘Ey Rabbimiz! Bizi sana teslim olanlardan eyle, soyumuzdan da sana teslim olacak bir ümmet çıkar. Bize İbadet usullerimizi göster, tevbemizi kabul et. Şüphesiz tevbeleri kabul eden, merhameti bol olan yalnız sensin. Soyumuz içinden, onlara senin ayetlerini okuyacak, kitabı ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir elçi çıkar Rabbimiz! Çünkü yalnız sensin kudret ve hikmet sahibi” duasını okuyarak mukabeleyi sonlandırdı. 


Ramazan-ı Şerif Mukabele Programı; Hayrunnisa Istekli,Ferahiye Sakarya, Nimet Yılmaz, Henim Demirhan, Fatma Serap Karamollaoglu, Asiye Ergün, Gülşen Karataş ve Ayşenur Kapusuz tarafından hafta içi her gün saat 12.30'da YEKDER dernek merkezinde devam ediyor.