Uzm. Psk. Esra Albayrak ile ADEP’te Çocukların Gelişim Süreçleri Çözümlendi

07 Ekim 2020

Ebeveynlerin çocuklarına din eğitimi verirken zorlandığı alanları ve beklentileri karşılamak adına 10 hafta boyunca gerçekleştirilecek olan Ailede Din Eğitimi Programı’nın (ADEP) bu haftaki konusu “Çocuğumu Tanıyor Muyum?: Çocuk Gelişimi” oldu.


Uzm. Psk. Esra Albayrak’ın sunumu ile gerçekleştirilen seminerde, “Doğum öncesinde bebeğin zihinsel gelişimi nasıl desteklenir?”, “Çocukların beyin gelişimi nasıl olmaktadır?”, “Dezavantajlı yaşam koşulları, çocuklardaki beyin gelişimini nasıl etkilemektedir?”, “Güvenli bağlanmayı sağlıklı biçimde gerçekleştirmiş bireylerin Allah’la ilişkisi nasıl olmaktadır?” gibi pek çok soru cevaplandı. Çocuğun gelişim süreçlerine değinen Albayrak, seminerinde doğum öncesi, doğum, bebeklik, ilk çocukluk, son çocukluk ve ergenlik dönemlerinde sağlıklı kurulmuş ebeveyn-çocuk ilişkilerinin bireylerin Allah ile kurdukları bağın önemini belirtti.


“Bir çocuk doğduğunda yeni bir hikaye yazılıyor.”


Seminer sırasında ebeveynlerden gelen soruları program sonunda cevaplayan Albayrak, genel çerçevede soruların başında gelen anne-babalık rolleri konusundaki endişelerine yönelik şunları aktardı: “Bireyler, anne-baba olduktan sonra kendi karakterlerinde saklı kalan pek çok özelliği yeniden keşfeder. Bu esnada çocuklarıyla olan iletişimini güçlü tutmak ve onun ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanabilirler. Fakat ebeveynler, çocuklarının zihninde nasıl yer almak istediklerini sürekli olarak zihinlerinde bulundurmalı ve bir çocuk doğduğunda yeni bir hikaye yazıldığını unutmamalıdır. Çünkü o hikaye bizimle şekilleniyor.”