YEKDER 8. Genel Kurulu Gerçekleştirildi

19 Haziran 2021

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER) 8. Genel Kurulu gerçekleştirildi.


Kurulduğu günden bu yana “çocuk”, “genç”, “yetişkin” ve “eğitimci”lere yönelik özgün eğitim programları, yayınlar ve materyaller geliştiren, uygulayan ve modelleyen YEKDER, 8. Genel Kurulunu gerçekleştirdi. 19 Haziran 2021 Cumartesi günü Üsküdar Adile Sultan Kasrı’nda düzenlenen devir teslim programına YEKDER genel kurulu üyelerinin yanı sıra, çatı kuruluşumuz İLKE Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu üyeleri, kardeş kuruluşlarımız İGİAD ve İLEM’in başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve mensupları, kamu, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri iştirak etti. 


Çamlıca Camii İmam-Hatibi Kerim Öztürk’ün Kur’ân-ı Kerîm tilavetinin ardından YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, İLKE Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nihat Erdoğmuş ve İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar selamlama konuşmalarını gerçekleştirdi. 


Haziran 2018 yılı itibariyle YEKDER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenerek bu görevi üç yıl boyunca ifa eden Sedat Özgür, katılımcılara ayrı ayrı şükran duygularını sunduktan sonra YEKDER’de yapılan her çalışmanın Allah rızası gayesi güdülerek yürütüldüğünü, gönüllülük esasına göre çalışıldığını ve yeri geldiği zaman devredebilme bilincinin kıymetli olduğunu söyledi. Özgür konuşmalarına şöyle devam etti: “Şüphesiz YEKDER bir okul. Her daim gündemin eğitim olduğu, öğretim programlarının ve materyallerin hazırlandığı, derslerin ve grup çalışmalarının yapıldığı öğrencilerin, gençlerin, eğitimcilerin, anne ve babaların katılımcı olduğu, insanların oturup sohbet ettikleri, halleştikleri bir mekân. İnanıyorum ki bu okulun hem hadimleri, hem de katılımcıları artarak devam edecek. İnşallah yapılacak her bir çalışma, katkısı olanların amel defterlerine sadaka-ı cariye olarak yazılacaktır.” YEKDER’in çalışmalarına katkı sunmak üzere her zaman hazır olduğunu belirten Özgür, yeni dönemde talep edilmesi halinde tecrübelerini seve seve aktaracağının da altını çizdi.


YEKDER’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Türkan ise Sedat Özgür’e şu ana kadarki üstün gayretleri, zor zamanlarda görevi başarıyla yürütmesinden ötürü teşekkürlerini sundu. Geçmişin tecrübesi, bugünün enerjisi ve yarınların umuduyla yeni bir safhaya adım atılacağını aktaran Türkan, “Kurumsal devamlılıktan ödün vermeden oluşturacağımız yeni bir vizyonla, YEKDER’i ulusal ve uluslararası alanda daha ileri bir seviyeye taşımayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.


Genel Kurul sonucunda YEKDER’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Türkan olurken yönetim kurulu üyeleri ise Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça, Dr. Kurtuluş Öztürk, Öğr. Gör. Elif Konar Özkan, Muhammed Fatih Sağlam, Fatma Ekinci, Doç. Dr. Ahmet Temel ve Furkan Akkuş olarak belirlendi. 


Program, hediye takdimleri ve tebriklerin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.