YEKDER, Ailede Din Eğitimi(ADEP) Programı Modelleme Çalışmaları Sürüyor

02 Kasım 2018

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Koordinatörlüğü tarafından Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) modelleme çalışmalarının ilki bu dönem 27- 28 Ekim tarihlerinde İlim Yayma Cemiyeti’nin Eyüp’teki merkezinde İlim Yayma Cemiyeti şubelerinden gelen katılımcılara yönelik olarak gerçekleştirildi.


Anadolu’nun farklı şehirlerindeki ebeveynlere ulaşarak, çocuğun dini eğitiminde aileyi aktif hale getirebilmenin hedeflendiği ADEP programı için seminer sunucusu yetiştirme amacıyla düzenlenen formatör eğitimlerine bu yıl farklı şehirlerden on altı katılımcı iştirak etti.


Eğitici sunumları ve atölye çalışmasının bulunduğu programın birinci günü YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür ve İlim Yayma Cemiyeti Eğitim Müdürü Kurtuluş Öztürk’ün selamlama konuşmaları ile başladı. Akabinde ADEP Eğitimleri Lideri, Gülsüm Pehlivan Ağırakça’nın “İslam’da Ailenin Önemi” ne vurgu yaptığı açılış semineri gerçekleştirildi. Seminerin ardından, Esra Albayrak, Elif Konar Özkan, Bilal Yorulmaz ve Esra İleri Türk çocuğun gelişim aşamaları ve din eğitimi ile ilgili  konularını dinleyenler ile paylaştı. Programın birinci günü katılımcı sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.


Çalışmanın ikinci gününde ise; Gülsüm Pehlivan Ağırakça, Emine Tuğba Demirci, Kevser Yılmaz sundukları seminerlerde din eğitiminde ev düzeninin önemi, Kur’an eğitiminin içeriği, edebi eserlerden faydalanma konularına vurgu yaptılar. İlgili sunumların ardından öğleden sonra atölye çalışmalarına geçildi. Atölyede ise katılımcılar kendilerinin hazırladıkları örnek ders etkinliklerini paylaştılar. Oldukça interaktif şekilde geçen program YEKDER ADEP formatörleri ve İlim Yayma Cemiyeti katılımcılarının program hakkında değerlendirmeleri ile nihayete erdi.