YEKDER Öğretmen Yaz Okulu Programı Tamamlandı

03 Ağustos 2019

Eğitici Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen Eğitici Geliştirme Programı (EGP) kapsamında 29 Temmuz – 1 Ağustos 2019 tarihlerinde düzenlenen dört günlük “Öğretmen Yaz Okulu” eğitim programı dernek merkezinde gerçekleştirildi. 


Uzun yıllar, Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) adı altında vizyon çizen eğitimleri düzenleyen YEKDER Eğitici Eğitimleri Komisyonu, eğitimci geliştirme çalışmalarına bir yenisini daha kattı. YEKDER eğitimci geliştirme alanında elde ettiği birikimi ve tecrübeyi daha çok sayıda öğretmen ve öğretmen adaylarının istifadesine sunarak bu yıl ilk defa “Öğretmen Yaz Okulu” programını düzenledi. Türkiye’nin farklı şehirlerinden 350 başvurunun yapıldığı programa kontenjan çerçevesinde Anadolu’nun 30 farklı şehrinden 40 öğretmen ve öğretmen adayı katıldı. 


Program YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Eğitici Eğitimleri Komisyonu Başkanı Meryem Çapun ve çatı kuruluşumuz İLKE Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Hüseyin Akkuş’un selamlama konuşmalarının ardından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Sunar’ın “Merdivenin Kırık Basamakları: Sosyal Eşitsizlikler ve Eğitim ile Anlaşılabilir mi?" konu başlıklı açılış konferansıyla başladı. Dört gün süren eğitim programının birinci günü; Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Gündüz’ün “Eğitim Paradigmalarının Dönüşümü” konu başlıklı semineri, Efruze Esra Alptekin’in “Eğitimde Hikâye ve Masal Anlatıcılığı” adlı atölye çalışması yapıldı. İkinci günü; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Ataman "Türkiye'de Değişen Sosyal Yaşam, Din Dilinin Değişimi” konu başlıklı semineri, Erdem Çakı’nın “Eğitimde Drama Uygulamaları” adlı atölye çalışması yapıldı. Üçüncü günü; İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Halil Üçer'in "Bilerek var olmak, Var olarak bilmek" konu başlıklı semineri, Esra Akdoğan’ın “Eğitimde Materyal Kullanımı” adlı atölye çalışması, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yusuf Ziya Gökçek ile "Yaban Çilekleri" film okuması yapıldı. Programın son günü ise YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür ile “Ali Ulvi Kurucu Hatıralar 1 ve İmam Hatip Neslinde İz Bırakan Öğretmenler" kitaplarının tahlilinin ardından değerlendirme toplantısı yapıldı. 


Alanında uzman akademisyenlerden perspektif seminerleri, konunun uzmanlarından atölye dersleri, kitap tahlili ve film okumasını ihtiva eden dört günlük program sonunda Anadolu’dan gelen katılımcılar, “Kadim Eğitim Merkezleri Gezisi” ile İstanbul’un tarihi mekânları ile buluştu.


İlk mezunlarını veren YEKDER Öğretmen Yaz Okulu programı, sertifika töreni ile son buldu.