YEKDER Ramazan Etkinlikleri İle Evler Şenlendi

22 Mayıs 2020

YEKDER, kültürel geçmişimizde çok özel bir yere sahip olan "Ramazan Etkinlikleri" ile çocukların zihninde de güzel anılar bırakmak ve yetişkinleri çocukluğunun ramazanlarına götürmek üzere yeni bir program gerçekleştirdi.


YEKDER Yönetim Kurulu Üyesi M. Fatih Sağlam’ın moderatörlüğü ile evlere taşınan program, ramazan boyunca her Çarşamba 16.30’da YEKDER resmi Instagram hesabından canlı yayınla gerçekleştirildi.


İlk hafta 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça ile “Ramazanda Aile ve Çocuk” konusu ele alındı. Ramazanda ailece güzel geçirmenin yolları, çocukların oruç ibadetine hazırlanması ve ibadet eğitimlerinin verilmesi gibi birçok konuya değinen Ağırakça, takipçilerinde sorularına cevap verdi.


“Hikmetli Masallar” haftası olan ikinci hafta konuğu Üsküdar Üniversitesi Arş. Gör. Elif Konar Özkan ve eşi Ümit Yaşar Özkan oldu. Masal kültürünün günümüz dünyasına arz edilmesinde öncülük eden konuklar, masala dair hem katılımcıların sorularını yanıtladı hem de birbirinden güzel masallar anlattı.


Asırlardır toplu mekânlarda çocuktan yetişkine birçok nesli güldüren Karagöz-Hacivat gölge oyunu, Ramazan kültürünün görsel bir temsili olagelmiştir. Pek çok kaynakta yer alan rivayetlere göre, Karagöz ve Hacivat; Bursa Ulu Camii’nin yapımında çalışan, duvarcı ve demirci ustalarıdır. İki usta sürekli birbiri ile atıştığı için inşaat gecikmiş ve ikisine birden ceza verilmiştir. İkili arasında geçen atışmalar taklit ve diyaloglar ile güldürü unsuru haline getirilerek gölge oyununa dönüştürülen etkinliği bu ramazan takipçilerimiz evlerinden izleyeme fırsatı buldu. Adil Kıdıl’ın sahne performansı ile gerçekleştirilen program takipçilerimizden çokça beğeni topladı.


Ramazan etkinliklerinin son programı ise çocukların zihninde güzel anılar bırakmak, yetişkinleri de çocukluğunun Ramazanlarına götürmek üzere Kevser Şenel Yılmaz tarafından hazırlanan “Kuklalarla Hikâyeler” oldu. Farklı hikâyelerle beraber yapılan kukla atışmaları ve sohbetleri takipçilerimize eğlenceli anlar yaşattı.