YEKDER, Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi 2019 Hazırlıklarına Başladı

23 Eylül 2018

YEKDER Din Eğitimi Akademisi (DEA) Komisyonu tarafından organize edilen “Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi”nin ikincisi için hazırlıklara başlandı. İlki 27-28 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen ve iki gün süren kongrede, 25 oturumda 90 sunum gerçekleşmiş, organizasyon yurtiçi ve yurtdışından akademisyen, araştırmacı ve eğitimcilerin yoğun ilgisi ile karşılanmıştı. Nisan 2019’da ikincisi düzenlenmesi planlanan kongrenin “Arama ve Hazırlık” toplantısı, 22 Eylül 2018 Cumartesi günü dernek merkezinde yapıldı.

Doç. Dr. Banu Gürer, Doç. Dr. Mahmut Zengin, Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Macit, Dr. Abdurrahman Hendek, YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür ve YEKDER Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantının moderatörlüğünü Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yusuf Alpaydın üstlendi. YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür ve DEA Komisyon Başkanı Arife Gümüş’ün açılış konuşmalarının ardından, DEA Komisyon Başkan Yardımcısı Hafsa Nur Aslanoğlu, 2018 Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi hakkında genel bir sunum gerçekleştirdi.

“İslam Eğitimi” kavramının tartışıldığı toplantıda, modern eğitim paradigmaları karşısında İslam eğitiminin alması gereken pozisyon ve yaşanan toplumsal değişimler göz önünde bulundurularak önümüzdeki yıllarda odaklanılması gereken hususlar ele alındı. Katılımcı akademisyenlerin İslam Eğitim Kongresi’nde öncelikli olarak ele alınması gereken konulara ilişkin görüşlerini paylaştıkları toplantı Sedat Özgür’ün teşekkür konuşması ile sona erdi.

Uluslararası İslam Eğitim Kongresi hazırlık toplantıları, yeni konu ve katılımcılarla önümüzdeki günlerde devam edecek.