YEKDER'de “Dezavantajlı Ailelerin Sorunları” Çalıştayı Düzenlendi!

09 Temmuz 2019

YEKDER DEA Din Eğitimi Akademisi tarafından Dezavantajlı Aile Araştırması Raporu’nun ilk ayağını oluşturan Dezavantajlı Ailelerin Sorunları Araştırması Çalıştayı gerçekleştirildi.


6 Temmuz 2019 Cumartesi günü YEKDER dernek merkezinde konu ile ilgili akademisyenlerin, psikologların, sosyal hizmet uzmanlarının ve vaiz/vaizelerin katılımı ile Dezavantajlı Ailelerin Sorunları Çalıştayı düzenlendi. DEA Din Eğitimi Akademisi Başkanı Arife Gümüş’ün selamlama konuşmalarının ardından gerçekleşen kısa tanışma sonrası katılımcılar çalıştay konularını tartışmak üzere iki oturuma ayrıldı.


Dinin, değerlerin ve kültürün taşıyıcısı insanın sağlıklı yetişmesinde oldukça kritik bir öneme sahip olan aile kurumunu tehdit eden unsurların, ailenin karşılaştığı modern meydan okumaların, aile bireylerinin içinde bulunduğu sıkıntılı süreçlerin tespitine ve çözüm önerilerine yönelik düzenlenen çalıştayda, ilgili meseleler tüm gün boyunca masaya yatırıldı. Öğleden önce iki paralel oturum şeklinde başlayan çalıştayda, Psikologların, Sosyal Hizmet Uzmanlarının, Diyanet bünyesinde Aile Rehberlik Bürosu Uzmanlarının ve akademisyenlerin yer aldığı katılımcılar aileyi dezavantajlı hale getiren meseleler üzerinde yoğunlaşarak tecrübeleri doğrultusunda aile kurumunu tehdit eden problemlerin tespiti üzerine fikir alışverişinde bulundu. Öğleden sonra YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür’ün de iştiraki ile bir araya gelen katılımcılar, öğleden önce tespit edilen problemler üzerinden çözüm önerilerini sundu.


Gün boyu derinlikli ve verimli bir şekilde devam eden çalıştay, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.