YEKDER’in Faaliyetleri Fransa’da Tanıtıldı!

14 Şubat 2019

Din Eğitimi Akademisi (DEA) Komisyonu Üyesi Merve Nur Koçak Öztürk, Fransa’da aile ve çocuklara yönelik din eğitimi faaliyetleri yürüten çeşitli sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek YEKDER’in faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.


Fransa’da bulunan kurumların talepleri doğrultusunda 29 Ocak - 07 Şubat 2019 tarihleri arasında dernek mensuplarına Ailede Din Eğitimi kitabını tanıtan Koçak Öztürk, beş farklı dernekte toplam sekiz seminer verdi. Ailede Din Eğitimi kitabının ilk seminer dizisi Thiers şehrinde bulunan Centre Anatolia derneğinde gerçekleştirildi ve dört gün boyunca devam eden seminerler oldukça yoğun ilgi gördü. Seminer dizisi sırasıyla; Villefontaine/Küba IGMG Camii’nde, Thiers/ATUT Derneği’nde, Clermont Ferrand şehrinde bulunan Association Solidaire et Culture ve Association Amicale Culturelle de l’Auvregne Ditib derneklerinde gerçekleştirildi. 


Merve Nur Koçak Öztürk ayrıca kitap tanıtım seminerlerinde; ailede din eğitimi metodları, çocuk gelişimi ve çocuk gelişim safhalarına uygun iletişim metodları, ibadet alışkanlığı, ahlak ve iman eğitimi konuları hakkında  bilgi verdi. Gerçeleştirilen seminerlerin sonunda katılımcılar, ailede din eğitimi bağlamında en çok zorlandıkları meselelerin ergenlik çağındaki çocuklar ile iletişim ve iman gelişimi, teknoloji bağımlılığı, gün boyu Fransız okullarında eğitim gören ve sürekli gayrimüslimler ile iletişim içinde olan çocuklarla yaşanan aile içi iletişim problemleri ve kimlik çatışması meseleleri olduğunu dile getirerek Ailede Din Eğitimi kitabının bu anlamda kıymetli bir değere sahip olduğunu ifade etti.