ADAB Okulu-Okul Öncesi Dini Eğitimde Müfredat Geliştirme

Okul öncesi, insan hayatının diğer dönemlerinin temelini oluşturan bir zaman dilimidir. Çocukların fıtratında var olan din duygusunun sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve yönlendirilmesi ruhsal gelişimleri ve ruh sağlıkları açısından önemlidir.

Okul öncesi din eğitimi konusundaki toplumsal farkındalık son yıllarda giderek artmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı denetimli bazı anaokullarında ve yasal olmayan sıbyan mekteplerinde din eğitimi verilmeye başlanmıştır.  Bazı kurumların toplumsal talebi karşılamak için yetkin olmayan kişilere bu görevi vermesi olumsuz sonuçlar doğurmuştur.

4-6 yaş arasındaki çocuklar soyut kavramları anlamaz somut ve sezgisel düşünür. Erken yıllarda verilen yanlış dini eğitimle birlikte günah ve cezalandırma kavramlarının kullanılması çocukta güvensizlik, cesaretsizlik ve kaygı oluşturabilir. Sorduğu sorular ya da yaptıkları nedeniyle cezalandırılacağı mesajı alan çocuk yoğun kaygılar yaşayabilir. Bunun sonucunda da kekemelik içe kapanma tırnak yeme alt ıslatma, öfke nöbetleri anneden ayrılmak istememe ve uyku sorunlarına kadar birçok uyum ve davranış sorunları baş gösterebilir. Din eğitimi çocuğun gelişim dönemleri göze alınarak kontrollü ve alanında uzman kişiler tarafından verilmelidir.

Günümüzde okul öncesi din eğitiminde farklı yaklaşımlar, programlar ve projeler gündeme gelmektedir.

YEKDER olarak bizlerde hayati bir öneme sahip olan okul öncesi için din eğitimi müfredatı ve içeriğini hazırlayarak katkıda bulunmayı hedefliyoruz.