YEKDER Bülten 4.Sayı

YEKDER Bülten 4.Sayı

YEKDER Bülten Dördüncü Sayısı Yayınlandı.

Bu dönemde Türkiye’de ilk defa Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi YEKDER öncülüğünde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile düzenlenmiş oldu. “Kendi ilim düşünce geleneğimiz ve medeniyet değerlerimizden ilham alan bir eğitim nasıl olmalı?” sorusuna cevaplar üretmeye çalıştığımız kongrede dünyanın dört bir yanından araştırmacılar tebliğlerini sundular. Bu tebliğlerden oluşan bir kongre kitabı da yakında sizlerle buluşacak. Kongre ile Türkiye’de ve dünyada modern eğitimin açmazlarını aşacak bize ait bir pedagojiyi oluşturmaya yönelik fikrî zemin oluşturmak niyetindeyiz. Kongremiz inşallah önümüzdeki yıllarda da aynı tarihlerde yapılmaya devam edilecek.


Ülkemizde okulöncesi dönemde yaygın bir din eğitimi faaliyeti gerçekleştiriliyor. Buna sevinmekle birlikte bu faaliyetlerin büyük ölçüde çocukların gelişimleri üzerinde bir içeriğe sahip olarak gerçekleştirilmesini görerek müteessir oluyorduk. Bu nedenle bu sene 7 farklı kurumda pilot uygulamalar gerçekleştirerek okulöncesi dönemdeki çocukların gelişim ve ilgilerine uygun kamu ve özel her anaokulunda kullanılabilecek “Adab Okulu” adını verdiğimiz, çocukların İslam kültürünü tanımaları ve sevmelerini amaçlayan bir eğitim programı ve programın temel materyallerini geliştirdik. Önümüzdeki yıllarda okulöncesi kurumlar eliyle bu programı yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Çocuk eğitimleri kapsamında Ev Okulu çalışması yürüten kurumlara destek vermeye devam ettik.


Gençlik eğitimleri kapsamında gençlerin şuur ve sosyal becerilerini geliştiren Marifet Okulu programımız gençlerin yoğun ilgi ve katılımıyla devam etti. Program İlim Yayma Cemiyeti’nin Anadolu’daki 8 farklı şubesinde de uygulanmaya başlandı. 2018-2019 eğitim öğretim döneminde ise 20 farklı şubede daha modelleme hazırlıkları da başlamış oldu.


Yetişkin eğitimleri başlığımızda ASP ve ADEP eğitimlerimiz devam etti. ADEP’in yine Anadolu’da uygulanmasına yönelik farklı şehirlerden gelen eğitimcilere eğitici eğitimi gerçekleştirildi. YEKDER olarak bahar döneminde din eğitimcisi adaylarına yönelik bir formasyon programı olan EGP yeni katılımcılarını mezun etti. Halihazırda eğitimci olarak görev yapan kişilere yönelik ise 5 farklı eğitim atölyesi gerçekleştirilmiş oldu.