YEKDER Bülten 3.Sayı

YEKDER Bülten Üçüncü Sayısı Yayınlandı.

Bu sayımızda, dosya konusunu din eğitiminin yoğun olarak verildiği İmam Hatipler üzerine hazırladık. Bununla ilgili paylaşmaktan kıvanç duyacağımız ilk haber; İmam Hatip Neslinde İz Bırakan Öğretmenler kitabımız yayınlandı. Bu kitap, içerisinde döneminde derin ve etkili izler bırakmış yedi imam-hatip lisesi meslek dersi öğretmeninin hayatları, eğitim yöntemleri, karşılaştıkları engeller, 28 Şubat sürecinde yaptıkları fedakârlıkları ile aile ve öğrencilerinin anlatıları ile ortaya çıkmış; günümüz öğretmenlerine feyz olmanın yanında okuyan herkesin kendi hayatından ya da yakın çevresinden izler bulabileceği bir eser. Bu çalışmayla bağlantılı olarak İmam hatip liselerinde İslami ilimler öğretiminde karşılaşılan güçlüklerle ilgili Yrd. Doç. Dr. Emine Keskiner ile yapılmış bir röportaj bulacaksınız.


Günümüzün iz bırakacak öğretmenlerinin mesleki becerilerine katkıda bulunmayı amaç edinen Din Eğitimi Akademisi (DEA) bünyesinde Eğitimci Geliştirme Programı ve Eğitim Atölyeleri çalışmaları devam etti. Eğitim atölyeleri 6 farklı oturum başlığı ile değerli öğretmenlerimizle buluştu. 15 hafta süren Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) ilk dersi ise geçen yıl programa katılan öğretmenlerimizin mezuniyeti ile bir arada gerçekleştirildi. Her çocuğun ilk öğretmenleri olan ebeveynler için faaliyetlerini yürüten Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP), 3.dönem derslerine “Çocuğun eğitiminden sorumlu anne babadır” temasıyla giriş yaptı. Ebeveyn olarak sorumlulukların üstüne basılırken, evlatlarımıza kazandırmak istediğimiz davranışlar için takip edilecek adımlar konuşuldu.


Gençlik koordinatörlüğü bünyesinde ortaokul ve lise öğrencileri için hazırlanan Marifet Okulu projemiz 4.yılına başladı. Yönetim kurulu üyelerimiz ve Gençlik koordinatörlüğü tarafından Çanakkale’ den Tokat’a, Çankırı’ dan Siirt’ e, İnegöl’ den Kastamonu ve Diyarbakır’a, projemizin farklı illerdeki çocuklarımızla buluşabilmesi için modelleme eğitimleri verildi. Marifet Okulu öğrencileri doğa kampları, izcilik eğitimleri, yaz kampları, oyun turnuvaları ile eğlenirken; davranışsal kazanımlar oluşturmak için drama gibi yenilikçi yöntemlerle eğitim aldı. Bu yıl ilkini yaşadığımız bir heyecan ise, dernek bünyemizde Marmara Üniversitesi işbirliği ile 27-28 Nisan 2018 ‘de düzenlenecek olan “Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi”. Kongre, uzun yıllardır üzerinde tartışılan ve hep eleştiri konusu haline getirilen Batı merkezli, pozitivist eğitim yapısı karşısında İslam kültür ve medeniyeti ile uyumlu, aynı zamanda dünyanın geri kalanından haberdar olarak dünya eğitim anlayışına yön verecek bir eğitim sisteminin imkânını tartışmayı hedefliyor.


Ayrıca din eğitiminde kaliteyi arttırma gayesine hizmet etmek amacıyla “Din Eğitimi İndeksi” hazırlanarak ortaöğretim, yükseköğretim ve yaygın eğitimdeki durumu analiz eden bir rapor yayınlandı